Kultura i sztuka 1945-1989

20.04.2019

Zmarła aktorka Maria Wachowiak

Maria Wachowiak i  Lech Ordon w spektaklu „Kram z piosenkami” w warszawskim Teatrze Narodowym. 1968 r. Fot. NAC Maria Wachowiak i Lech Ordon w spektaklu „Kram z piosenkami” w warszawskim Teatrze Narodowym. 1968 r. Fot. NAC

W wieku 80 lat zmarła tragicznie aktorka i reżyserka teatralna Maria Wachowiak. Artystka scen warszawskich i łódzkich, Lidka z „Pożegnań” Wojciecha Jerzego Hasa, na początku lat 80. wyemigrowała do Niemiec.

Maria Wachowiak urodziła się 5 sierpnia 1938 r. w Warszawie. Absolwentka warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, później Wydziału Reżyserii PWST. Rozpoznawalność zyskała dzięki debiutanckiej roli Lidki w "Pożegnaniach" Wojciecha Jerzego Hasa. Znane są także jej kreacje w "Szklanej górze" i "Daleka jest droga" oraz w serialach "Wielka miłość Balzaka" i "Układ krążenia".

Związana była również z teatrem, jako artystka scen warszawskich - Teatru Narodowego i Teatru Dramatycznego oraz łódzkiego Teatru Powszechnego. Jako reżyser pracowała w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu i Teatrze Polskim w Bydgoszczy, a także w Teatrze Polskiego Radia. W 1979 r. otrzymała Nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji za reżyserię słuchowiska "Ania z Zielonego Wzgórza".

Jej pierwszym mężem był Gustaw Holoubek, mieli córkę Magdalenę. Na początku lat 80. wyemigrowała do Niemiec. Kontynuowała tam karierę występując w filmach fabularnych i serialu. W latach 80. pracowała również w Radiu Wolna Europa.

Maria Wachowiak zmarła tragicznie 19 kwietnia w wypadku samochodowym w Monachium. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL