Aniela Kupiec, polska poetka z Zaolzia i autorka opowiadań w gwarze cieszyńskiej, zmarła w nocy z wtorku na środę – poinformował w czwartek "Głos", gazeta Polaków w Czechach. Miała 99 lat. Spocznie w poniedziałek na cmentarzu w Bystrzycy.
Aniela Kupiec, z domu Milerska, urodziła się 5 kwietnia 1920 r. w Nydku na Zaolziu. Tam uczęszczała do szkoły ludowej. Kształciła się później w szkole Macierzy Szkolnej w Bystrzycy i Szkole Gospodyń Wiejskich w Końskiej. Po ukończeniu nauki podjęła pracę w biurze huty w Trzyńcu. Podczas okupacji musiała pracować jako robotnica w lesie.
W 1945 r. wyszła za mąż za nauczyciela z Bystrzycy Jana Kupca. Poświęciła się wychowaniu dwójki dzieci oraz pracy społecznej, zwłaszcza w Polskim Związku Kulturalno-Oświatowym.
"Głos" przybliżając postać poetki podał, że pierwsze wiersze zaczęła pisać już jako ośmiolatka. Przez wiele lat pisała do szuflady. W końcu za namową poetki ludowej Ewy Milerskiej zgodziła się pokazać twórczość prof. Danielowi Kadłubcowi. "Wkrótce po tym jej poezja i proza ujrzały światło dzienne, wspólnie z Ewą Milerską i Anną Filipek, wydała tomik poezji gwarowej +Korzenie+ (1987 r.), a potem były jeszcze zbiory +Malinowy świat+, +Połotane żywobyci+ i ostatni z 2005 r. +Po naszymu pieszo i na skrzydłach+. +Wiersz to jest coś takiego, co czuje się nie w samym momencie czytania, ale dopiero po przeczytaniu, gdy pozostaje coś w człowieku – taka była jej definicja wiersza+" – podała gazeta.
Pogrzeb Anieli Kupiec odbędzie się w poniedziałek w kościele ewangelickim w Bystrzycy. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ wj/