Kultura i sztuka po 1989 roku

12.10.2018

Zmarła pisarka, dziennikarka i tłumaczka Zyta Oryszyn

Zmarła Zyta Oryszyn - pisarka, dziennikarka, tłumaczka, autorka m.in. powieści "Ocalenie Atlantydy", nominowaną do Nagrody Nike, uhonorowaną Nagrodą Literacką Gdynia i Gryfią - podaje strona internetowa Nagrody Literackiej Angelus.

Zyta Oryszyn urodziła się w 1940 roku. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. W 1970 r. wydała swoją pierwszą powieść zatytułowaną "Najada". W kolejnych latach ukazały się m.in. powieści "Melodramat" (1971), "Madam Frankensztajn" (1984), "Czarna iluminacja" (1981), "Historia choroby, historia żałoby" (1990).

W latach 1962–72 Zyta Oryszyn była żoną Edwarda Stachury. Przyjmuje się, że była pierwowzorem postaci Gałązki Jabłoni, do której tęskni bohater "Siekierezady".

Zyta Oryszyn współpracowała z Niezależną Oficyną Wydawniczą, w latach 80. działała w Komitecie Kultury Niezależnej, pisywała w czasopismach drugiego obiegu - "Wezwaniu" i "Kulturze Niezależnej" a także "Tygodniku Wojennym". Składała i zszywała książki wydawnictwa NOWa. Po 1989 roku Zyta Oryszyn była współpracowniczką "Tygodnika Solidarność" i "Rzeczpospolitej".

Jej ostatnia powieść "Ocalenie Atlantydy" ukazała się w 20102 roku (Świat Książki). To historia przesiedleńców i ich dzieci, którzy po wojnie osiadają w poniemieckim miasteczku na Dolnym Śląsku. Lekko groteskowa opowieść o sposobach na przeżycie w nowej i wciąż zmieniającej się rzeczywistości, panorama obejmująca okres od II wojny do stanu wojennego. Książka "Ocalenie Atlantydy" została nominowana do Nagrody Literackiej "Nike" oraz otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia i Ogólnopolską Nagrodę Literacką dla Autorki "Gryfia".

W 2011 r. Zyta Oryszyn odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pisarka zmarła w nocy 11 października w wieku 78 lat. (PAP)

aszw/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL