Kilkanaście tysięcy osób wzięło udział w Orszaku Trzech Króli, który przeszedł w niedzielę ulicami historycznego centrum Gdańska. Pochód przemaszerował sprzed Bazyliki Mariackiej do Zielonej Bramy, gdzie królowie oddali pokłon świętej rodzinie i wspólne odśpiewano kolędy.
Przemarsz rozpoczął się w południe, od odmówienia przed Bazyliką modlitwy Anioł Pański. Po niej orszak wyruszył w stronę ul. Długiej i Długi Targ, na końcu którego to traktu znajduje się Zielona Brama.
Pochód prowadzili werbliści oraz kilka poruszających się na szczudłach postaci w strojach aniołów. Za nimi maszerowało kilkaset dzieci w przebraniach stylizowanych na historyczne szaty rycerzy i dam dworu.
W środku orszaku jechali na koniach Trzej Królowie ubrani w szaty nawiązujące do ubrań monarchów. W rolę królów wcielili się dyrektor gdańskiego ZOO Michał Targowski, dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury Larry Okey Ugwu i reprezentujący niepubliczną gdańską placówkę - Zespół Szkół Fregata - Grzegorz Wszelaczyński.
Po drodze orszak był dwukrotnie zatrzymywany. Przy Wielkiej Zbrojowni, która pełniła rolę Pałacu Heroda, ten historyczny władca próbował zawrócić pochód. Po raz drugi maszerujący zatrzymali się przy Fontannie Neptuna, gdzie odegrano kolejną scenkę symbolizującą nieudaną próbę powstrzymania maszerujących.
Na scenie ustawionej pod Zieloną Bramą na uczestników orszaku czekała stajenka z Maryją, Józefem, Jezusem i kilkoma żywymi zwierzętami – barankiem i kozami. Rolę świętej rodziny odgrywało małżeństwo – rodzice dzieci uczęszczających do Zespołu Szkół Fregata.
Po przybyciu do stajenki Trzej Królowie złożyli w niej symboliczne dary, a zebrani wokół uczestnicy przemarszu odśpiewali kilka kolęd. W wykonaniu pieśni pomagał zebranym chór Towarzystwa Śpiewaczego z Trąbek Wielkich oraz śpiewniki, które w trakcie przemarszu rozdano jego uczestnikom.
Na koniec zgromadzeni na Długim Targu i Długiej uczestnicy pochodu mogli wysłuchać specjalnego świątecznego koncertu w wykonaniu carillonów znajdujących się w wieży Ratusza Głównego Miasta.
Wielu maszerujących w orszaku przemierzało ulice historycznego centrum Gdańska z głowami ozdobionymi kolorowymi papierowymi koronami, które także rozdawano na trasie przemarszu.
Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Gdańska już po raz dziewiąty. Pierwsze gdańskie orszaki odbywały się w historycznej Oliwie w okolicach tamtejszej Katedry. Zwiększająca się z roku na rok liczba uczestników sprawiła, że przed kilkoma laty imprezę przeniesiono na ulice Głównego Miasta. Od początku organizatorem pochodu jest gdańskie Stowarzyszenia SUM i miasto Gdańsk. W przygotowaniu tegorocznego orszaku pomogli pracownicy Zespołu Szkół Fregata, jego uczniowie i ich rodzice.
6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono trwające od wigilii obchody Bożego Narodzenia. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także, jako dzień misyjny. Od 2011 roku 6 stycznia to dzień ustawowo wolny od pracy.
Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w.; w XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są do dziś w Kolonii (Niemcy). (PAP)
autor: Anna Kisicka
aks/ je/