Kształtowanie się ośrodków władzy II Rzeczypospolitej między listopadem 1918 a lutym 1919 r. to temat nowej debaty historyków, którą zaplanowano na 22 stycznia br. w Belwederze w Warszawie. Przedsięwzięcie organizuje IPN w porozumieniu z Kancelarią Prezydenta.
Debatę rozpocznie prezes IPN Jarosław Szarek. Wśród prelegentów będą profesorowie: Robert Litwiński, Waldemar Kozyra, Janusz Mierzwa, Przemysław Hauser oraz Jerzy Pająk. Moderatorem dyskusji będzie prof. Włodzimierz Suleja, który kieruje Biurem Badań Historycznych IPN.
"Jesienią 1918 roku rozpoczął się proces budowy odradzającego się państwa polskiego. Tworzyły się lokalne ośrodki władzy - w Krakowie, Cieszynie, Przemyślu, Poznaniu i walczącym Lwowie. Pojawił się też, konkurencyjny wobec Rady Regencyjnej, rząd ludowy w Lublinie. Sytuacja zmieniła się po powrocie Józefa Piłsudskiego z Magdeburga. To właśnie tych wątków będzie dotyczyła najbliższa debata historyków w Belwederze" - poinformował PAP Instytut.
Debata historyków pt. "Kształtowanie się ośrodków władzy – listopad 1918 - luty 1919" rozpocznie się 22 stycznia br. o godz. 11.
W ubiegłym roku minęło 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 1918 r. - po ponad 120 latach zaborów - okupacyjna Rada Regencyjna (powołana przez Niemcy i Austro-Węgry) przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.
Jednak listopad 1918 r. był dopiero początkiem budowy niepodległej Polski i początkiem walki o jej granice. Józef Piłsudski zwracając się w Belwederze do grona najbliższych współpracowników tak mówił o odzyskanej niepodległości: "To największa, najdonioślejsza przemiana, jaka w życiu narodu może nastąpić. Przemiana, w której konsekwencji powinno się zapomnieć o przeszłości; powinno się przekreślić wielkim krzyżem stare porachunki".
"A czas przed nami jest krótki i tylko wspólnym wysiłkiem możemy zadecydować, na jakiej przestrzeni, w jakich granicach naszą wolność obwarujemy i jak silnie staniemy na nogach, zanim dojdą z powrotem do siły i pełnego głosu sąsiedzi ze wschodu i z zachodu" - dodał. (PAP)
nno/ pat/