Posłowie, senatorowie i europosłowie z różnych opcji politycznych spotkali się w sobotę na Jasnej Górze podczas 30. Pielgrzymki Parlamentarzystów. Spotykamy się tutaj ponad podziałami politycznymi, to czas podziękowania, wyciszenia i refleksji – mówili uczestnicy pielgrzymki.
Tegoroczna pielgrzymka rozpoczęła się spotkaniem w Kaplicy Różańcowej. Centralnym punktem pielgrzymki była msza w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego arcybiskupa Wacława Depo.
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział dziennikarzom, że na Pielgrzymkę Parlamentarzystów przyjeżdża odkąd sprawuje mandat poselski, od 2005 r. „To szczególna okazja do tego, by z jednej strony podziękować, a z drugiej prosić Matkę Bożą – Królową Polski o opiekę nad naszą ojczyzną, nad całą Polską, ale i opiekę nad całą Europą i światem” – dodał.
Adamczyk zaznaczył, że spotkaniom na Jasnej Górze każdemu parlamentarzyście towarzyszy zawsze wiele refleksji w kontekście historycznym i duchowym, nie ma natomiast miejsca na różnice polityczne. „Bardzo cieszę się, że mogę być tutaj z koleżankami i kolegami parlamentarzystami, zawsze w dużej grupie i zawsze jest okazja, by podziękować za dotychczasowe łaski i poprosić o kolejne” – dodał minister Adamczyk.
Posłanka do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska powiedziała, że dla niej Jasna Góra jest duchową stolicą Polski, a podczas pielgrzymki modliła się w intencji Polski i Europy, ale zanosiła też prywatne intencje. „Tu się przychodzi jak do matki – przytulić się, zwierzyć, poprosić o siłę, wsparcie i mądrość” – powiedziała. „To jest dzień absolutnie niezwykły – refleksji i skupienia” – dodała.
Zaznaczyła, że podczas spotkania na Jasnej Górze nie są poruszane kwestie polityczne – to czas wyciszenia i refleksji. „Ponad podziałami spotykamy się od 30 lat na Jasnej Górze. Przyjeżdżają ci, dla których Jasna Góra jest ważna, dla których wartości chrześcijańskie, katolickie są bardzo ważne, również ci, dla których ta trzydziestoletnia tradycja jest istota tych spotkań” – dodała.
Pytana, czy wierzy, że liturgiczny znak pokoju da się przenieść na debatę polityczną, odpowiedziała, że jest osobą wierzącą. „Zawsze się próbuje. Nie ukrywam, że to bardzo często jest trudne i przykre, kiedy dostaje się raz za razem, kiedy jest się pomawianym, poniżanym, tak jak to jest czynione od wielu lat względem pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego” – dodała Wiśniewska.
Abp Depo powiedział w homilii, że obecność na Jasnej Górze służy podkreślaniu prymatu wiary w Boga, który – jak przekonywał – „nigdy nie jest konkurentem dla ludzkiej wolności, nic człowiekowi nie odbiera, ale daje siebie w darze swojego Syna”. Hierarcha ocenił, że aktualne są obecnie pytania co jest prawdą w epoce postprawdy i co jest dobrem w epoce zmagania z nienawiścią. Apelował m.in. o odbudowę chrześcijańskiej tożsamości.
Pielgrzymka parlamentarzystów zwyczajowo odbywa się 2 lutego - w święto Ofiarowania Pańskiego, czyli Matki Bożej Gromnicznej. Uczestniczą w niej posłowie i senatorowie, którzy często zabierają do Częstochowy także swoich bliskich. (PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ agz/