Śpiewacy w wieku do 32 lat mogą zgłaszać się do czwartego Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura. Wydarzenie w Operze Śląskiej w Bytomiu, której twórcą był Adam Didur, potrwa od 31 marca do 7 kwietnia.
Zgłoszenia kandydatów przyjmowane są do 20 lutego – poinformowała we wtorek opera, która organizuje konkurs we współpracy z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W jego jury zasiądą: prof. Izabela Kłosińska, Małgorzata Walewska, Andrzej Dobber, dr Michael Nemeth, Wiesław Ochman, prof. Feliks Widera oraz Wasyl Wowkun.
Konkurs jest adresowany do śpiewaków wszystkich narodowości, którzy do dnia 1 kwietnia 2019 r. nie przekroczą wieku 32 lat. Uczestnicy będą prezentować repertuar operowy na scenie, w kostiumach i z towarzyszeniem orkiestry. Koncert laureatów zaplanowano na 7 kwietnia w Operze Śląskiej w Bytomiu, a jego powtórzenie - 9 kwietnia w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
"Konkursy bardzo rozwijają i są potrzebne młodym śpiewakom, bo to zawsze wspaniałe doświadczenie i nauka, a ten konkurs jest szczególny. Jest tu fantastyczna opieka i atmosfera, niesamowicie dobra organizacja i otwarcie bardzo wielu dróg" – oceniła sopranistka Justyna Samborska, laureatka I nagrody i Grand Prix na III Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w 2012 r.
Pierwsza nagroda w tej edycji to 15 tys. euro.
I Ogólnopolski Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura odbył się w Operze Śląskiej w Bytomiu w 1979 r. i był pierwszym w Polsce konkursem typowo operowym. Od 2004 r. wydarzenie ma charakter międzynarodowy i zmienioną numerację. Poprzedni III Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura, odbył się w 2012 r.
Patron konkursu Adam Didur (1874-1946) był jednym z najznakomitszych basów przełomu IXI i XX w.; występował m.in. w mediolańskiej La Scali i Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Po II wojnie światowej stworzył Operę Śląską - za datę inauguracyjną jej działalności przyjmuje się 14 czerwca 1945 r. - datę wystawienia "Halki" Stanisława Moniuszki – pierwszego przedstawienia operowego w powojennej Polsce. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ pat/