Cykl happeningów popularyzujących twórczość Stanisława Moniuszki, premierowe spektakle „Pan Twardowski. Ale bajka!” i „Podróże kota w butach” oraz poświęcony bajkom i baśniom 20. Festiwal Tańców Dworskich – to najważniejsze przedsięwzięcia, która chce w tym roku zrealizować Balet Cracovia Danza.
"Nasza polityka idzie w kierunku budowania zespołu, który prezentuje repertuar taneczny polski i europejski. Pozwala nam to na organizację różnych wydarzeń i zajęć edukacyjnych oraz na współpracę z różnymi partnerami, jak choćby z Muzeum Historycznym i Muzeum Narodowym w Krakowie" – mówiła w piątek na konferencji prasowej dyrektor Baletu Cracovia Danza Romana Agnel.
"Chcemy sięgać do repertuaru baletowego z różnych okresów, z jednej strony stylowego, osadzonego w swojej epoce, z drugiej przetworzonego na nowy język" - dodała.
12 lutego spektaklem "W starym kinie" opartym na szlagierach z polskiego międzywojnia balet zainauguruje kolejny rok swoich występów w Teatrze Variete. Do wakacji zespół wystąpi na tej scenie także ze spektaklami: "Paderewski. Fantazja i legenda" (19 marca), z wielką galą taneczną 7 maja oraz ze wznowionym z racji 500. rocznicy śmierci Leonarda da Vinci spektaklem "Dama z łasiczką" (14 maja).
Tegoroczna, czwarta już edycja happeningów "Cracovia Danza: balet w mieście" poświęcona będzie Stanisławowi Moniuszce. Publiczność zobaczy tańce salonowe tego kompozytora, m. in. mazura skomponowanego specjalnie dla wybitnego tancerza Romana Turczynowicza.
Od 21 do 28 lipca w Krakowie potrwa 20. Festiwal Tańców Dworskich – tym razem dedykowany bajkom, baśniom i legendom. Specjalnie na festiwal zaplanowano dwie premiery: "Pan Twardowski. Ale bajka!" z muzyką Moniuszki w choreografii Aliny Towarnickiej i Dariusza Brojka oraz międzynarodową produkcję "Podróże kota w butach".
"Choreografię do tego spektaklu napisze francuski tancerz i choreograf, znawca tańca barokowego Pierre-Francois Dolle. Będzie to spektakl realizowany we współpracy z zespołem Fantaisies Baroques z Paryża" – mówiła Agnel.
Balet Cracovia Danza jest instytucją kultury miasta Krakowa. "Balet wpisuje się ze swoimi spektaklami w liczne przedsięwzięcia miasta" – mówiła w piątek dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK Katarzyna Olesiak. Jednym z takich wydarzeń będzie inauguracja w Krakowie Kongresu Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa.
W 2018 r. spektakle Baletu Cracovia Danza obejrzało 82 tys. osób, odbyło się sześć premierowych spektakli, a zespół występował podczas siedmiu wyjazdów zagranicznych w: Niemczech, Austrii, Czechach, Szwecji, Francji i Indiach.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ agz/