„Za waszą i naszą niewolę” to tytuł filmu dokumentalnego mówiący o agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku widzianej z polskiej perspektywy. Film został zrealizowany przez Muzeum Historii Polski i portal historyczny dzieje.pl. Premiera filmu 28 lutego o g. 18.00 w Muzeum Śląskim w Katowicach.
W dokumencie prezentowane są kulisy i przygotowania poprzedzające inwazję, przebieg interwencji oraz jej reperkusje. Film stara się przedstawić obiektywnie udział w interwencji żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego – nie unikając też epizodów tragicznych i wstydliwych, a także pokazać opór i sprzeciw, jaki interwencja w Czechosłowacji wzbudziła u większości Polaków.
Po raz pierwszy mowa jest również o zapomnianej roli Polaków Zaolziańskich, którzy wspierając „Praską wiosnę” - ponieśli za to wysoką cenę.
W filmie wypowiadają się historycy - komentatorzy oraz zaplątani w te wydarzenia zwykli obserwatorzy i uczestnicy, którzy w swych relacjach oddają prawdziwy ówczesny klimat i nastroje społeczne. Obraz ten pokazuje, jak dramatyczne wydarzenia wpłynęły na stosunki polsko-czeskie. W filmie zostały użyte także materiały z kroniki filmowej a także nieznane fotografie z tamtego okresu.
W zeszłym roku obchodzono 50. rocznicę agresji na Czechosłowację, a w styczniu tego roku przypomniano o głośnym proteście czeskiego studenta Jana Palacha, który przeciwko inwazji wojskowej oraz bierności czeskiego społeczeństwa wobec komunistycznych represji dokonał aktu samospalenia w centrum Pragi.
Reżyserem i współscenarzystą filmu jest Adam Turula - historyk, dziennikarz i producent filmowy, wielokrotnie nagradzany za filmy o tematyce historycznej, autor głośnego dokument „Tragedia Górnośląska 1945.”
Marek Stremecki - dziennikarz radiowy, publicysta specjalizujący się w tematyce PRL-u, scenarzysta filmowych dokumentów historycznych i rzecznik Muzeum Historii Polski jest drugim współautorem scenariusza filmu „Za waszą i naszą niewolę”.
28 lutego o g. 18.00 w Muzeum Śląskim w Katowicach odbędzie się pokaz premierowy filmu. Towarzyszyć mu będzie dyskusja z historykami i twórcami filmu, w której udział weźmie Marek Stremecki, dr Józef Szymeczek oraz dr hab. Grzegorz Studnicki.
Następnie 15 marca o g. 17.00 we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia odbędzie się kolejny pokaz dokumentu, a projekcja będzie połączona z panelem dyskusyjnym (prowadzący: Andrzej Grajewski, uczestnicy: Petruska Szustrova, Łukasz Kamiński, Adam Turula) oraz oprowadzaniem kuratorskim po wystawie „Raj doczesny komunistów”. Zapisy pod adresem: rejestracja@zajezdnia.org
Na oba wydarzenia wstęp wolny. Szczegóły na stronach organizatorów.
Filmowa zapowiedź filmu dostępna na naszym kanale YouTube: TRAILER
Źródło: MHP