Łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej tylko do 20 lutego czeka na zgłoszenia kandydatów do tegorocznej edycji nagrody honorowej „Świadek Historii”. To wyróżnienie przyznawane instytucjom i osobom zasłużonym dla upamiętniania historii Polski w poszczególnych regionach kraju.
To już siódma edycja nagrody będącej lokalnym odpowiednikiem ogólnopolskiego "Kustosza Pamięci Narodowej". W Łodzi przyznaje się ją od 2013 r., w dotychczasowych edycjach uhonorowano blisko 40 osób i instytucji.
Wyróżnienie przyznawane jest instytucjom, organizacjom społecznym lub osobom fizycznym, szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Polski w poszczególnych regionach kraju oraz wspierającym pion edukacyjny IPN w jego działaniach. Mogą je otrzymać obywatele polscy oraz osoby niebędącym obywatelami polskimi. Może być także przyznana pośmiertnie.
Nagrodę, która nie ma charakteru odznaczenia kombatanckiego, wręcza prezes Instytutu Pamięci Narodowej, który jest jednocześnie przewodniczącym kapituły nagrody.
Jak informuje łódzki IPN, wniosek o przyznanie nagrody powinien zawierać dane kandydata, opis jego zasług i osiągnięć uzasadniających przyznanie wyróżnienia, kopie dokumentów poświadczających te zasługi i osiągnięcia. Do wniosku należy dołączyć pisemną zgodę kandydatów na zgłoszenie (nie dotyczy kandydatów zgłaszanych pośmiertnie). Pisemne zgłoszenia należy nadsyłać do 20 lutego na adres oddziału IPN w Łodzi.
Wśród laureatów szóstej edycji nagrody przyznanej w ub. roku znaleźli się: komendant Kręgu Starszyzny Harcerskiej "Pułaszczacy" ZHP Hufiec Łódź-Bałuty hm. Daniel Głowacki, komendant główny Towarzystwa "Strzelec" Dariusz Nowiński, prof. Przemysław Waingertner z Katedry Historii Polski Najnowszej UŁ, nauczyciel w ZSP nr 1 w Piotrkowie Tryb. Sebastian Wojtaś oraz dwie organizacje – Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Okręg Łódzki i Związek Legionistów Polskich i Ich Rodzin Oddział w Łodzi.
IPN zachęca również instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne do zgłaszania kandydatów do 18. edycji nagrody "Kustosz Pamięci Narodowej".
Nagroda przyznawana jest osobom, a także instytucjom i organizacjom społecznym za szczególnie aktywny udział w upamiętnieniu historii Narodu Polskiego w latach 1939–1989, oraz za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej.
Tytułem "Kustosza Pamięci Narodowej" uhonorowani zostali m.in.: gen. Janusz Brochwicz-Lewiński "Gryf", Julien Bryan, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Tadeusz Kukiz, prof. Władysław Bartoszewski, Kazimierz Piechowski, śp. Prezydent Lech Kaczyński, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Związek Polaków na Białorusi oraz Stowarzyszenie "Memoriał".
Zgłoszenia za pośrednictwem formularza na stronie internetowej instytutu przyjmowane będą do końca lutego. Wniosek powinien zawierać dane kandydata oraz opis jego zasług i osiągnięć uzasadniających przyznanie nagrody. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ jbp/