Rozpoczęły się zapisy na V Dyktando Krakowskie, które odbędzie się 16 marca. Liczba miejsc jest ograniczona i wynosi 600 miejsc dla osób dorosłych oraz 200 dla dzieci i młodzieży – poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zainteresowani mogą nadsyłać zgłoszenia do 29 lutego za pośrednictwem strony mjo.uj.edu.pl. Jeśli zostaną wolne miejsca, to druga tura zgłoszeń potrwa od 1 do 10 marca. Zwycięzca Dyktanda otrzyma tytuł Krakowskiego Mistrza Ortografii. Przewidziano też nagrody rzeczowe.
Wzorem lat ubiegłych dla chcących sprawdzić się w ortograficznym wyzwaniu, przygotowane zostały dwie kategorie wiekowe: junior do 15. roku życia oraz dla dorosłych. W tej pierwszej swoich sił spróbuje Roksana Węgiel – zwyciężczyni 16. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Z kolei dyktando dla dorosłych przeczyta piosenkarka Anna Wyszkoni. Obie wokalistki wezmą również udział w spotkaniu autorskim tuż po zakończeniu pisania sprawdzianu.
Tekst dyktanda, tak jak w latach ubiegłych, przygotuje językoznawca Mirosława Mycawka. W rozmowie z PAP zapowiedziała, że dyktando - tak jak w latach ubiegłych - będzie pod względem treści lub języka nawiązywać do Krakowa. Jak dodała, dyktando dla dorosłych ma być trudne, ponieważ biorą w nim udział osoby bardzo dobrze przygotowane; natomiast dla dzieci i młodzieży – łatwiejsze, aby zachęcić najmłodszych do ortografii.
Patronat nad wydarzeniem objęły m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego.
Dyktando Krakowskie odbędzie się w ramach Miesiąca Języka Ojczystego, który Wydział Polonistyki UJ organizuje od 21 lutego do 21 marca. W ramach wydarzenia, oprócz Dyktanda Krakowskiego, odbędą się m.in. warsztaty z emisji głosu, zwiedzanie Biblioteki Jagiellońskiej i Muzeum Collegium Maius.
Poloniści z UJ zaplanowali także liczne konkursy - IV ogólnopolski konkurs na reklamę dla szkół podstawowych oraz konkurs na gadkę (zgłoszenia na wszystkie konkursy do 8 marca), a także warsztaty językoznawcze prowadzone przez studentów w małopolskich szkołach. Kolejnym wydarzeniem towarzyszącym będzie XXI Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Wojciecha Korfantego. Zaplanowano też otwartą konferencję naukową „Nasz język ojczysty” i wspólne czytanie „Wesela” na Wydziale Polonistyki UJ.(PAP)
Autor: Beata Kołodziej
bko/ agt/