Do połowy grudnia 2019 r. mają potrwać prace konserwatorskie w sali Wielki Krzysztof w budynku Ratusza Głównego Miasta Gdańska. W pomieszczeniu tym do 1902 r. działało archiwum miejskie. Będzie to pierwsza renowacja tej części ratusza od blisko 50 lat.
Andrzej Gierszewski, rzecznik prasowy Muzeum Gdańska, którego główną siedzibą jest Ratusz Główny Miasta Gdańska, poinformował we wtorek, że placówka otrzymała od ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego 240 tys. złotych dotacji na renowację sali Wielki Krzysztof.
Całość projektu pn. „Gdańsk, Ratusz Głównego Miasta, 1583 r., Kompleksowe prace konserwatorskie przy malowidłach ściennych i wspornikach żeber sklepiennych w pomieszczeniu Wielkiego Krzysztofa” opiewa na kwotę 778 tys. zł.
Wielki Krzysztof to pomieszczenie o powierzchni 20 metrów kwadratowych, które znajduje się na pierwszym piętrze Ratusza Głównego Miasta Gdańska. Przylega ono do południowo-zachodniego narożnika Wielkiej Sali Wety. Do 1902 r. pomieszczenie to służyło jako archiwum miejskie. W jego murach przechowywano przywileje, korespondencję, księgi gruntowe i inne dokumenty.
"We wnętrzu sali znajduje się oryginalna średniowieczna posadzka, zaś sklepienie i ściany zdobi zrekonstruowana dekoracja malarska. Motywy roślinne oraz kartusze herbowe z godłami Polski, Prus Królewskich, Wielkiego Księstwa Litewskiego i Gdańska zostały odtworzone po II wojnie światowej, ale w dalszym ciągu znajdują się tam fragmenty oryginalnych malowideł z XVI wieku" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski.
Ostatnie prace konserwatorskie w sali Wielki Krzysztof miały miejsce w 1970 r.
Muzeum Gdańska od dłuższego czasu planowało wykonanie działań zabezpieczających dekorację sali, w której zaczęło być widoczne ciemnienie malowideł i nieprzyjemny zapach, które wynikały z zastosowania materiałów konserwacyjnych opartych o naturalne składniki jak np. spoiwo z białka kurzych jaj. Plany muzealników przyspieszyła awaria systemu przeciwpożarowego. Od 2017 r. mury pomieszczenia stopniowo osychały do właściwego poziomu wilgotności.
Prace konserwatorskie sali Wielki Krzysztof zostaną podzielone na trzy etapy.
"W pierwszej fazie przy pomocy preparatów na bazie nanosrebra dokonamy dezynfekcji i usuniemy zdegradowane zaprawy konserwatorskie, a następnie zabezpieczymy i skonsolidujemy warstwy polichromii. Następnie przy pomocy lasera oczyścimy malowidła, wzmocnimy i uzupełnimy powstałe w nich ubytki. Ostatni etap będzie dotyczył wsporników. Tu najważniejszym zadaniem będzie odkrycie pierwotnych warstw malarskich znajdujących się na nich, a także uzupełnienie ubytków form rzeźbiarskich i zabezpieczenie konstrukcji" - objaśnił Ossowski.
Sala zostanie ponownie udostępniona do zwiedzania pod koniec 2019 r.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ itm/