Magda Miziołek zwyciężyła w zakończonym w piątek w Częstochowie VI Konkursie Wokalnym im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków – informuje Filharmonia Częstochowska.
Odbywający się co dwa lata konkurs promuje młodych śpiewaków oraz przypomina związki regionu częstochowskiego z Janem, Edwardem i Józefiną Reszkami – artystami święcącymi tryumfy na światowych estradach operowych przełomu XIX i XX wieku. W imprezie biorą udział studenci wyższych szkół muzycznych, którzy nie ukończyli 35. roku życia.
Magda Miziołek okazała się najlepsza spośród zakwalifikowanych do konkursu 16 wokalistów. Laureatami drugiej nagrody zostali ex aequo Wiktor Jankowski i Paweł Trojak, a trzecią przyznano Ewie Menaszek. Laureaci wystąpili w piątek z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka.
Łączna pula nagród w konkursie wyniosła 36 tys. zł, laureaci będą też koncertować z orkiestrami Filharmonii Częstochowskiej i Filharmonii Kaliskiej.
Wśród zwycięzców dotychczasowych pięciu edycji częstochowskiej imprezy są m.in. Ewa Tracz, Ingrida Gapova, Joanna Freszel oraz Joanna Zawartko – wokalistki rozwijające swoje kariery na polskich i zagranicznych scenach.
Konkurs wokalny służy prezentacji młodych talentów operowych oraz upamiętnia rodzeństwo Reszków - światowej sławy śpiewaków na przełomie XIX i XX w. związanych z ziemią częstochowską. Edward (bas), Jan (tenor) i Józefina (sopran) Reszke byli śpiewaczym rodzeństwem odnoszącym - występując oddzielnie - artystyczne sukcesy w najsłynniejszych operach świata: mediolańskiej La Scali, Królewskiej Operze Covent Garden w Londynie, nowojorskiej Metropolitan Opera, a także w Turynie i Lizbonie. Kończąc karierę artystyczną bracia zamieszkali w okolicach Częstochowy.
Ich posiadłości znajdowały się na terenie dzisiejszych gmin Kłomnice, Mykanów, Kruszyna oraz Mstów, gdzie prowadzili m.in. działalność filantropijną i kulturalną. Jan Reszke, uznawany za jednego z najbardziej znanych operowych wykonawców męskich partii wokalnych końca XIX wieku, założył m.in. znaną stadninę koni w Skrzydlowie. Grób Edwarda Reszke znajduje się w Borownie.
W upamiętnienie postaci rodzeństwa Reszków od lat zaangażowane są podczęstochowskie gminy, na terenie których Reszkowie osiedlili się w końcu XIX wieku. Początkowo przyjeżdżali do Borowna w celach rekreacyjnych i aby przygotowywać się do nowych ról, z czasem kupili majątki w okolicy Kłomnic. Lokowali zarobki w posiadłościach, modernizowali je, rozbudowywali, realizując swoje pasje i marzenia - takie jak polowania czy hodowla koni wyścigowych.
W Częstochowie poświęcono temu muzycznemu rodzeństwu dwa Święta Muzyki, w latach 2007 i 2008. W ramach IX Święta Muzyki, podczas seminarium naukowego „Jak przywrócić sławę Reszkom”, pojawiła się idea powołania konkursu wokalnego imienia Jana, Edwarda i Józefiny Reszków. Pomysł udało się zrealizować dzięki wspólnej inicjatywie „reszkowskich” gmin oraz Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Obecna edycja konkursu, objęta patronatem prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, jest już szóstą. (PAP)
autorzy: Anna Gumułka, Marek Błoński
lun/ mab/ pat/