W Rzymie odbyły się w poniedziałek uroczystości upamiętniające 40. rocznicę śmierci ambasadora Kazimierza Papée, ostatniego dyplomaty II RP przy Stolicy Apostolskiej, przedstawiciela polskiego rządu na uchodźstwie.
Na obchody, zorganizowane przez ambasadę RP przy Stolicy Apostolskiej, przybył Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wraz z delegacją złożoną z przedstawicieli Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych i Rady ds. Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych, działających przy Szefie Urzędu.
Obecna była wnuczka ambasadora Maria Isabel Papée.
Kazimierz Papée od 1939 do 1958 roku był ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej. Po śmierci papieża Piusa XII w 1958 r. sprawował funkcję Administratora Spraw Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej, a od 1976 r. do śmierci w 1979 r. był przedstawicielem Rządu RP na uchodźstwie.
Uroczystości upamiętniające najdłużej służącego polskiego dyplomatę odbyły się w przypadającą w tym roku 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską.
Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów przy grobie Piusa XI w grotach watykańskich. Papież Ratti był wcześniej, od roku 1919, nuncjuszem apostolskim w Polsce. Uczestnicy obchodów modlili się też przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice Świętego Piotra.
Następnie oddali hołd Kazimierzowi Papée przy jego grobie na rzymskim cmentarzu Prima Porta.
Uroczystą mszę za dyplomatę odprawił w polskim kościele pod wezwaniem świętego Stanisława kardynał Zenon Grocholewski.
Następnie wykład wygłosił profesor Jan Żaryn. Autor licznych publikacji na temat historii stosunków dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską mówił m.in. o przyjaźni ambasadora Papee z papieżem Pawłem VI, która - jak podkreślił - była bardzo ważna dla historii Polski.
Prof. Żaryn wskazywał, że Papée był "wyjątkowo dobrym ambasadorem spraw polskich w nadzwyczaj trudnych czasach". Przypomniał, że po wybuchu II wojny światowej na zaproszenie papieża Piusa XII polski dyplomata przebywał na terenie Watykanu. Wyjaśnił, że jego zadaniem było informowanie Stolicy Apostolskiej o tym, co się dzieje w Polsce. To dzięki niemu - zaznaczył historyk - Watykan wiedział o zagładzie Żydów na ziemiach polskich pod niemiecką okupacją.
Żaryn podkreślił, że również dzięki Papée Stolica Apostolska była bardzo aktywna w czasie powstania warszawskiego. W czasach stalinowskich - dodał - to on dostarczał Watykanowi wiarygodnych informacji, co dzieje się w Polsce, m.in. o aresztowaniu prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański powiedział, że Kazimierz Papée "walczył o wolną Polskę - jakiż to wielki zaszczyt! Walczył orężem i sercem o wolną ojczyznę" - zaznaczył.
Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
sw/ klm/ mal/