50 młodych śpiewaczek i śpiewaków operowych z Polski i świata uczestniczy w II Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów, organizowanym w Lublinie. W koncercie finałowym w piątek artyści śpiewać będą arie operowe Stanisława Moniuszki.
„Poziom konkursu jest bardzo wysoki. Preeliminacje były bardzo trudne, zgłosiło się do nas około 150 śpiewaków, czyli zainteresowanie konkursem nie zmalało. Musieliśmy dokonać wyboru i zakwalifikowaliśmy do konkursu 50 osób. Możemy się pochwalić, że przyjechał do nas praktycznie cały świat” – powiedziała na konferencji prasowej we wtorek dyrektor artystyczny konkursu, przewodnicząca jury Ewa Vesin.
W przesłuchaniach konkursowych uczestniczą młodzi śpiewacy z Polski, Ukrainy, Białorusi, Islandii, Korei Południowej, Izraela, Litwy, Brazylii, Australii.
II Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów rozpoczął się 3 marca. Składa się z trzech etapów. W pierwszym etapie uczestnicy śpiewają, z akompaniamentem fortepianu, arię operową lub koncertową Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz arię operową z XVIII lub XIX wieku innego kompozytora. W drugim etapie, również z akompaniamentem fortepianu, śpiewają pieśń z XX wieku, arię operową z XVIII lub XIX wieku (inną niż w I etapie) oraz dowolną arię operową z repertuaru światowego.
Trzeci etap to koncert finałowy z towarzyszeniem orkiestry, który odbędzie się piątek. Uczestnicy konkursu będą śpiewać arię operową z repertuaru światowego oraz arię operową Stanisława Moniuszki. Ten element konkursu ma związek z przypadającą w 2019 roku rocznicą 200-lecia urodzin polskiego kompozytora. Cudzoziemcy będą mogli wykonać arię z wybranej opery Moniuszki w języku innym niż polski.
Śpiewaków ocenia międzynarodowe jury w składzie: Ferenc Anger z Węgierskiej Opery Państwowej w Budapeszcie, Ondrej Hucin z Teatru i Opery Narodowej w Pradze, Rosemary Joshua z Opera Studio przy Holenderskiej Operze Narodowej w Amsterdamie, Marcin Kopeć z agencji TACT International Art Management z Londynu, dyrektor muzyczny Opery Bałtyckiej w Gdańsku Jose Maria Florencio, który też poprowadzi Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej podczas koncertu finałowego.
Najlepszym śpiewakom jury przyzna trzy główne nagrody pieniężne, pierwsza - w kwocie 15 tys. zł. Przyznane będą też nagrody specjalne, m.in. zaproszenie do wykonania partii operowej w jednym ze spektakli w Węgierskiej Operze Państwowej w Budapeszcie.
Konkurs ma na celu promowanie młodych, utalentowanych śpiewaków i przybliżenie sztuki operowej mieszkańcom regionu. Organizowany jest przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, gdzie znajduje się sala operowa na blisko tysiąc miejsc. Przesłuchania I i II etapu konkursu są otwarte dla publiczności, koncert finałowy jest biletowany.
Konkurs ma też promować Lublin, dlatego jego patronką została urodzona w tym mieście w 1773 r. Antonina Campi z Miklaszewiczów, pierwsza polska diwa operowa, która na przełomie XVIII i XIX wieku śpiewała na największych scenach Europy i była prekursorką polskiej szkoły wokalistyki. Podobno zachwycony jej głosem i techniką Mozart, napisał dla niej jedną ze swoich arii di bravura.
Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów w Lublinie ma się odbywać cyklicznie, co dwa lata.(PAP)
Autorka: Renata Chrzanowska
ren/aszw/