Obiekty na co dzień przechowywane w skarbcu Książnicy Pomorskiej w Szczecinie zostaną przedstawione w nowym cyklu biblioteki „Nieznane, ciekawe, cenne”. Otworzy go w czwartek prezentacja druku z autografami przedstawicieli dynastii Gryfitów.
"Podczas wykładów będziemy przybliżać obiekty z naszych zasobów, które są szerzej nieznane, mają ciekawą historię i są bardzo cenne, a więc na co dzień przechowywane są w skarbcu. Na czas wykładu zostaną jednak zaprezentowane publiczności" – powiedziała PAP sekretarz naukowy Książnicy Pomorskiej w Szczecinie Agnieszka Borysowska.
Pierwszy wykład w ramach cyklu poświęcony będzie XVI-wiecznemu drukowi, który jeszcze do niedawna nie był zbadany. "To bardzo niepozorny stary druk okolicznościowy – pogrzebowy, sporządzony po śmierci księcia Filipa I, na którym znajdują się pewne autografy. Jak się okazało, złożyli je książęta z dynastii Gryfitów, która przez blisko 500 lat władała ziemiami Pomorza" – powiedziała Borysowska. Dodała, że interesujące są zarówno okoliczności złożenia podpisów na druku, jak i fakt, że część z nich należy do małoletnich przedstawicieli dynastii.
Kolejne z planowanych wykładów dotyczyć mają m.in. korespondencji pisarki Marii Dąbrowskiej czy iluminowanego mszału z zapisem nutowym z XV w., spisanego na pergaminie.
"Będzie także mowa o rękopisie, który jeszcze do niedawna w publikacjach naukowych opatrywano informacją +zaginął+. My go mamy – to matrykuła, czyli księga wpisowa dla uczniów Pedagogium Książęcego i późniejszych szkół, które je zastąpiły" – wyjaśniła Borysowska. Jak powiedziała, to źródło wiedzy zarówno o historii działającej w XVI i XVII w. głównej placówki naukowej dawnego Szczecina, jak i o dziejach samego miasta.
"Ciekawe są szczególnie dopiski przy nazwiskach niektórych uczniów. Zdarzało się, że rektorzy wpisywali komentarze typu +nieuk+, +nie nadaje się do dalszej edukacji+, ale są też zapisy choćby o dalszych losach absolwentów" – powiedziała Borysowska.
Wśród ośmiu planowanych na ten rok wykładów są także te poświęcone dokumentom ikonograficznym, jednej z map czy cennemu staremu drukowi.Pierwszy z cyklu, wykład Michała Gierkego "Druk książęcą ręką naznaczony" odbędzie się w czwartek o godz. 17 w sali prof. Henryka Markiewicza.
Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie jest największą biblioteką naukową województwa zachodniopomorskiego. Pełni funkcję centralnej biblioteki Pomorza i wojewódzkiej biblioteki publicznej, sprawuje opiekę merytoryczną nad siecią 180 bibliotek samorządowych w województwie. Jej księgozbiór liczy ok. 1,7 mln jednostek książek, czasopism i zbiorów specjalnych. Wśród tych ostatnich znajduje się m.in. ponad 3 tys. rękopisów, ponad 30 tys. starodruków, a także dokumenty życia społecznego czy witkacjana.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/aszw/