Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski został wybrany w pierwszym głosowaniu zastępcą przewodniczącego KEP na drugą kadencję – poinformowało w czwartek PAP biuro prasowe Episkopatu Polski.
Abp Marek Jędraszewski od 2014 r. jest zastępcą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Ponadto w KEP pełni funkcje: członka Rady Stałej KEP, przewodniczącego Rady Naukowej, członka Sekcji Nauk Filozoficznych Komisji Nauki Wiary, Komisji Wychowania Katolickiego, Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, a także delegata KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego. Jest także Wielkim Kanclerzem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia 2016 r. papież Franciszek mianował abp. Jędraszewskiego metropolitą krakowskim.
Marek Jędraszewski urodził się 24 lipca 1949 r. w Poznaniu. Studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu i na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. 24 maja 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Antoniego Baraniaka.
W 1975 r. abp Antoni Baraniak skierował ks. Jędraszewskiego na studia specjalistyczne, które odbył na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. W czerwcu 1977 r. uzyskał licencjat z filozofii, a 20 grudnia 1979 r. obronił pracę doktorską.
Po powrocie do Polski w latach 1980-1996 był adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu, w latach 1980-1987 prefektem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, a w latach 1987-1996 redaktorem (od 1990 redaktorem naczelnym) "Przewodnika Katolickiego".
17 maja 1997 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Święcenia biskupie otrzymał 29 czerwca 1997 r. w Poznaniu. Jego dewizą biskupią są słowa "Znać Chrystusa".
W związku z powstaniem Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 26 listopada 1998 r. otrzymał nominację na stanowisko profesora nadzwyczajnego UAM, a 7 grudnia tegoż roku – nominację na kierownika Zakładu Filozofii Chrześcijańskiej na Wydziale Teologicznym UAM. 2 stycznia 2002 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych.
11 lipca 2012 r. papież Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą łódzkim. Ingres do archikatedry łódzkiej odbył się 8 września 2012 r. w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Od 30 września 2012 r. do 30 września 2017 r. był przewodniczącym Komisji ds. Katechezy, Szkół i Uniwersytetów Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE).
30 listopada 2013 r. papież Franciszek włączył go na okres pięciu lat do grona członków Kongregacji Wychowania Katolickiego.
W lutym 2019 r. w zastępstwie przewodniczącego KEP abpa Stanisława Gądeckiego, który był wówczas hospitalizowany, abp Jędraszewski wziął udział w spotkaniu przewodniczących episkopatów z papieżem Franciszkiem, poświęconym nadużyciom seksualnym duchownych wobec małoletnich.
Odnosząc się do problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne, abp Jędraszewski podkreślił, że "nie możemy na to patrzeć tylko w świetle hermeneutyki pozytywistycznej". "Trzeba w tym raczej widzieć działanie złego ducha, który poprzez żądzę władzy i pieniądza chce zatriumfować nad światem. I stąd podjęcie tego szczególnego wezwania do nawrócenia się przez ludzi Kościoła po to, aby – także pod tym względem – Kościół dał przykład całemu światu, jak z tym problemem się zmierzyć" – mówił PAP w marcu 2018 r.
Zapewniał, że Kościół "z całą powagą pochyla się nad tym problemem", pytając, jakie są rzeczywiste dane odnoszące się do krzywdy wyrządzanej przez ludzi Kościoła dzieciom i niepełnoletnim, i "co trzeba zrobić, żeby do tego nieszczęścia nie dochodziło".
Abp Jędraszewski krytycznie odnosi się do tzw. ideologii gender i promowania środowisk LGBT w przestrzeni publicznej. Odnosząc się do podpisanej w połowie lutego przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego tzw. deklaracji LGBT+, która w dziedzinie edukacji zakłada m.in. wprowadzenie zgodnej ze standardami i wytycznymi WHO edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej w każdej szkole, abp Jędraszewski stwierdził, że zapisy karty są niezgodne z konstytucją.
"Państwo nie ma prawa ingerować w tak delikatną rzeczywistość dziecka, jaką jest jego dojrzewanie i jego wrażliwość seksualna. To jest odpowiedzialność rodziców, to są prawa rodziców i żadna instytucja, także państwowa, nie może się na te prawa rodzicielskie targać. Chcę z całą mocą podkreślić, że to wynika z naszej konstytucji" – powiedział PAP w marcu 2019 r.
Podczas mszy św. będącej głównym punktem 34. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę we wrześniu 2018 r. abp Jędraszewski powiedział m.in., że związki partnerskie to "przejaw lekceważenia koniecznego otwarcia się na Boże błogosławieństwo", a małżeństwo określił jako "powołanie wpisane w naturę człowieka".
Stwierdził wówczas, że tzw. ideologia gender wywodzi się teorii marksistowskich. "Człowiek siłą własnego umysłu sądzi, że może zlekceważyć najbardziej podstawowe struktury biologiczne i sam decydować o tym, czy jest mężczyzną, czy kobietą, przekreślając w ten sposób Boży zamysł wobec samego siebie" – mówił hierarcha.
W październiku 2017 r. podczas II Małopolskiego Marszu "Rodzinie i Życiu – TAK" abp Jędraszewski skrytykował w homilii wszystkich opowiadających się za aborcją. Powiedział, że "aborcja jest jak selekcja ludzi w czasie II wojny światowej". (PAP)
Autorzy: Iwona Żurek, Stanisław Karnacewicz
iżu/ skz/