W Grodnie i w Mińsku odbędą się w weekend najważniejsze imprezy w ramach obchodów Dnia Wolności - 101. rocznicy ogłoszenia Białoruskiej Republiki Ludowej. Obie akcje uzgodniono z władzami, choć w stolicy organizatorom odmówiono dostępu do prestiżowych miejsc w centrum.
Ponieważ władze odrzuciły cztery wnioski różnych struktur opozycyjnych dotyczące przeprowadzenia imprezy w centrum miasta, organizatorzy kampanii #BNR101, główni inicjatorzy ubiegłorocznego koncertu "Święto Niepodległości" w Mińsku, postanowili przenieść imprezę do Grodna.
23 marca w grodzieńskim parku na Kołoży odbędzie się koncert z udziałem popularnych białoruskich wykonawców, m.in. Lawona Wolskiego, Zmiciera Wajciuszkiewicza, zespołów Dzieciuki, Krama i Daj Darogu.
Organizatorzy z komitetu #BNR101 - BNR to białoruski skrót od Białoruska Republika Ludowa - uznali, że proponowane przez władze miejsca na imprezę w stolicy nie są „godne” jej rangi.
Na Skwerze Kijowskim w Mińsku odbędzie się jednak odrębna impreza, organizowana przez opozycyjną koalicję centroprawicową oraz partię Hramada. Tu również ma wystąpić Daj Darogu, a także popularny zespół NRM i inni wykonawcy.
W 1918 r. białoruskie środowiska narodowe próbowały wykorzystać słabość i zamęt w Rosji i utworzyć własne państwo na terenach okupowanych przez Niemcy. 25 marca doszło do deklaracji Białoruskiej Republiki Ludowej i choć nie przetrwała ona jako państwo, to właśnie BRL jest przez środowiska niezależne i opozycję uważana za początki białoruskiej państwowości.
Co roku 25 marca w rocznicę proklamowania niepodległej BRL środowiska opozycyjne i niezależne obchodzą Dzień Wolności, nieoficjalne święto niepodległości. Środowiska opozycyjne domagają się od władzy, by to 25 marca, a nie 3 lipca – data wyzwolenia Mińska spod okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej – był oficjalnym świętem niepodległości Białorusi. W 2017 r. podczas protestów z okazji Dnia Wolności zatrzymano kilkaset osób.
W 2018 r. władze zgodziły się na obchody poświęcone jubileuszowi 100-lecia BRL. Głównym wydarzeniem obchodów był miński koncert „Święto Niepodległości” połączony z mityngiem zorganizowanym przez komitet złożony z opozycjonistów i aktywistów społecznych. W imprezie w centrum miasta przed Teatrem Wielkim Opery i Baletu, na którą wydały zgodę władze miasta, wzięło udział bardzo wielu ludzi, co najmniej 20 tysięcy.
W tym roku organizatorzy skarżą się na problemy. Według niektórych z nich sprawę utrudnia to, że środowiska aktywistów i opozycji podzieliły się i próbują zaplanować obchody niezależnie od siebie.
Z Mińska Justyna Prus (PAP)
just/ ndz/ mc/