18 osób otrzymało w środę z rąk wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego odznaczenia państwowe i resortowe z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. W okresie zaborów to było jedno z nielicznych miejsc, gdzie żywe słowo przenoszono z pokolenia na pokolenie - mówił Gliński.
Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się w środę w siedzibie MKiDN.
Minister kultury przypomniał, że w czerwcu 1961 r. Międzynarodowy Instytut Teatralny ustanowił Międzynarodowy Dzień Teatru. Jak mówił, to jest "święto ludzi teatru, święto teatru, jako bardzo ważnego wymiaru kultury".
Ocenił, że w Polsce "pozycja teatru jest może szczególna z uwagi na uwarunkowania historyczne". "W okresie zaborów to było jedno z nielicznych miejsc, może oprócz kościoła, gdzie żywe słowo, polskie słowo było ważne, było słuchane, przenoszone z pokolenia na pokolenie. Także w okresie ucisku komunistycznego w PRL-u teatr miał szczególne znaczenie obywatelskie i publiczne" - podkreślił.
Podał, że w Polsce jest obecnie ponad 800 teatrów - dramatycznych, dziecięcych, muzycznych, tańca, plastycznych. Jak mówił, "w ciągu ostatnich czterech lat zwiększono dotacje instytucji, które bezpośrednio są zależne od MKiDN, a jak przypomniał, jest ich raptem kilkanaście na 800". Poinformował, że dofinansowanie zwiększono do ponad 200 mln zł, m.in. dlatego, że kilka nowych teatrów uzyskało współprowadzenie ministerstwa.
Poinformował, że były to bardzo różne teatry, bo - jak zaznaczył - "różnorodność życia teatralnego, instytucji teatralnych jest wielką zaletą, wielką korzyścią". Minister wyraził radość, że "teatr w Polsce żyje, że jest interesujący, często kontrowersyjny, ale znajduje swoich widzów w różnych grupach społecznych, bo jest tak bardzo różny".
"To wszystko zawdzięczamy przede wszystkim państwu, w związku z tym jeszcze raz chciałem podziękować za państwa pracę, za państwa udział" - zwrócił się do odznaczonych. "Mam nadzieję, że w dalszym ciągu będziecie mieli jeszcze państwo wiele satysfakcji ze swojej pracy, ze swoich kontaktów z instytucjami kulturalnymi, z którymi jesteście związani, a my - społeczeństwo - będziemy dzięki temu mieli jak najprzyjemniejsze doznania" - dodał.
Trzy osoby zostały uhonorowane odznaczeniami państwowymi. Złoty Krzyż Zasługi otrzymali: solista baletu i pedagog Bogdan Stanisław Jankowski (po raz drugi) i scenografka Anna Danuta Bobrowska-Ekiert. Srebrnym Krzyżem Zasługi uhonorowana została aktorka Barbara Szałapak.
Jankowski powiedział, że jest to dla niego "zwieńczenie prawie 50-letniej pracy". "Chciałabym, żeby wszyscy, których uczyłem, moi uczniowie, żeby tak samo zdobywali jakieś laury jak ja" - dodał.
Szałapak powiedziała PAP, że to odznaczenie było dla niej przede wszystkim "dużym zaskoczeniem". Dodała, że jest to dla niej "nieprawdopodobne wyróżnienie" mając świadomość, kto razem z nią został odznaczony.
15 osób otrzymało także odznaczenia resortowe. Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymali: dyrektor Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach Bogumił Mrówczyński oraz aktor i reżyser Wojciech Adamczyk.
Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" trafił do aktora i reżysera Tomasza Grochoczyńskiego i aktorki Marii Chwalibóg. "Cieszę się z tego, że tyle lat nie pracuję w żadnym teatrze, a jednak ktoś pamięta moje dobre czasy i to docenił" - powiedziała PAP Chwalibóg.
Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymali: tancerka i choreografka, współtwórczyni Sopockiego Teatru Tańca Joanna Czajkowska, aktor, dyrektor artystyczny Teatru Rampa w Warszawie Cezary Domagała, koryfejka baletu Urszula Drzewińska, aktor estrady Tadeusz Dyszkiewicz, aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku Jerzy Gorzko, wokalistka Anna Konieczna-Nowak, tancerz i choreograf Jacek Krawczyk, poeta, kompozytor Jerzy Mamcarz, pedagog i tancerka Barbara Sier-Janik, dziennikarka i krytyk teatralna Temida Stankiewicz-Podhorecka i tancerka i pedagog Barbara Stefaniak.
27 marca na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto to ustanowiono w czerwcu 1961 r., na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 r.
Ustanowienie Dnia Teatru zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Odtąd Dzień Teatru jest koordynowany i obchodzony przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.
Międzynarodowy Instytut Teatralny (ITI) został założony w 1948 r. w Pradze przez osiem państw, w tym Polskę. Obecnie działa pod auspicjami UNESCO, a jego główny sekretariat mieści się w Paryżu.(PAP)
autorzy: Katarzyna Krzykowska, Olga Łozińska
ksi/ oloz/ agz/