Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz otrzymał we wtorek Nagrodę im. Klemensa Bąkowskiego przyznawaną przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.
Tadeusz Jakubowicz został uhonorowany za utrwalenie i popularyzację historii Żydów krakowskich oraz opiekę nad żydowskimi zabytkami i dziedzictwem niematerialnym.
Prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa prof. Jacek Purchla podkreślił, że Tadeusz Jakubowicz jest nie tylko postacią dobrze rozpoznawalną, ale i wielowymiarową.
"Chciałbym dziś przywołać osobę pana prezesa Tadeusza Jakubowicza jako strażnika pamięci i jako niestrudzonego opiekuna dziedzictwa stworzonego przez społeczność, która przez wieki stanowiła integralną część Krakowa, budując jego wielkość i dzieląc jego losy" - mówił w laudacji prof. Purchla.
Jak podkreślił przed rokiem 1939 społeczność żydowska Krakowa liczyła około 60 tys., co stanowiło jedną czwartą ludności, a Żydowska Gmina Wyznaniowa to instytucja, za którą stoi tysiąc lat tradycji życia żydowskiego. Dodał, że praca Gminy koncentruje się wokół dwóch zagadnień: organizacji życia religijnego i społecznego należących do niej osób oraz opieki nad zabytkami i dziedzictwem niematerialnym.
"Prezes Tadeusz Jakubowicz odegrał i odgrywa kluczową rolę w dziele utrwalenia i popularyzacji historii i dorobku Żydów krakowskich" – podkreślił prof. Purchla. Przypomniał, że prezes Gminy Wyznaniowej podjął pionierskie - i zakrojone na skalę niemającą sobie równych w Europie Środkowo-Wschodniej - prace nad rewaloryzacją zabytków, w pierwszej kolejności cmentarzy, a następnie synagog i domów modlitwy.
Dodał, że dzięki inicjatywie Tadeusza Jakubowicza synagogi Krakowa zostały udostępnione na potrzeby kultu religijnego, a także dla działalności naukowej i kulturalne - odbywają się w nich koncerty, wystawy, konferencje naukowe i inne przedsięwzięcia.
"Tadeusz Jakubowicz bardzo często daje świadectwo o losie własnej rodziny i tysięcy Żydów krakowskich, spośród których większość została zamordowana w niemieckich nazistowskich obozach pracy i obozach zagłady. To trudna do przecenienia praca edukacyjna na temat tragicznych kart historii Krakowa i jego żydowskich mieszkańców" – powiedział prof. Purchla.
Tadeusz Jakubowicz, dziękując za nagrodę, powiedział, że to, co robi "jest normalne". "Staram się ratować to nasze dziedzictwo, bo naród, który traci dziedzictwo, traci swoją tożsamość, tego narodu już nie ma" – zaznaczył.
"Jestem dumny z tej nagrody i z tego, że ktoś dostrzegł to, co robię" - mówił, dodając, że aby uwieńczyć swoje działania, chciałby doprowadzić do upamiętnienia tych, którzy zginęli w KL Plaszow oraz uruchomić szlak chasydzki między Nowym Sączem, Bobową, Grybowem i Gorlicami.
Laureat otrzymał statuetkę autorstwa Czesława Dźwigaja, dyplom i 10 tys. zł ufundowane m.in. przez miasto.
Patronem przyznawanej od 1995 r. nagrody jest jeden z członków-założycieli Towarzystwa, zapalony badacz i autor prac o historii Krakowa Klemens Bąkowski, który przekazał Towarzystwu Miłośników Historii i Zabytków Krakowa cały swój majątek, w tym kamienicę przy ul. św. Jana 12, gdzie ma ono swoją siedzibę. W gronie dotychczasowych laureatów nagrody są m.in. prof. Tadeusz Chrzanowski, o. Adam Studziński, prof. Władysław Zalewski, Jan Janczykowski, Maria Rydlowa, prof. Stanisław Waltoś, prof. Jan Ostrowski, abp Grzegorz Ryś i prof. Andrzej Chwalba.
Tadeusz Jakubowicz urodził się w 1939 r. W czasie wojny trafił do getta w Krakowie, a po jego likwidacji do obozu w Płaszowie. Stamtąd uciekł wraz z matką i do końca wojny ukrywali się całą rodziną. Po wojnie ukończył szkołę podstawową, liceum i studia muzyczne w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Muzykiem jednak nie został.
Od 1997 Tadeusz Jakubowicz jest przewodniczącym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie. Jest także członkiem zarządu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, członkiem zarządu Jewish Community Centre (od 2007 roku) i członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK).
Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa działa od ponad 122 lat. Zostało powołane w listopadzie 1896 r., a jego celem jest prowadzenie badań naukowych nad historią, sztuką i kulturą Krakowa, upowszechnianie wiedzy o Krakowie, utrwalanie poszanowania dla pamiątek i zabytków Krakowa, troska o ich stan i ochronę.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/mabo/