W tym spektaklu pojawia się refleksja o tym, jacy jesteśmy; czy Jezus jest z nami, jak on jest z nami – mówi PAP autor „Wieczernika” Ernest Bryll. Premiera telewizyjnego przedstawienia w reżyserii Krzysztofa Tchórzewskiego – 15 kwietnia w TVP1.
Autorami scenariusza telewizyjnego są Ernest Bryll i Krzysztof Tchórzewski.
"Mam nadzieję, że ten telewizyjny +Wieczernik+ przypomni nam, że chociaż żyjemy w niepewności, strachu, niezrozumieniu, w ogłupieniu - tak jak apostołowie, którzy nie mogli zrozumieć, co się stało. I choć tacy jesteśmy, jednocześnie jest w nas jakiś płomień, który się rozpali. Nie jesteśmy sami" - powiedział PAP Ernest Bryll. "Nie jesteśmy skazani na absolutną przegraną tego, co w nas najważniejsze" - podkreślił autor.
Bryll zaznaczył, że "patrzy na zbliżającą się premierę jego +Wieczernika+ jako na coś", co go zastanawia. "Bo np. ważne się stały inne sprawy niż za czasów premiery przygotowanej przez Andrzeja Wajdę. Myśmy wtedy podkreślali pewnego rodzaju napięcie nadziei; trochę nawet politycznie ludzie odbierali ten +Wieczernik+" - powiedział. "Natomiast obecnie, w tym spektaklu, pojawia się refleksja o tym, jacy jesteśmy; czy Jezus jest z nami, jak on jest z nami" - podkreślił Bryll.
"Wieczernik" to dramat poetycki Ernesta Brylla, nawiązujący do tradycji chrześcijańskich misteriów paschalnych. Napisany w 1984 r. utwór Brylla podlegał ówczesnej cenzurze. Zakazano jego publikacji oraz wystawiania w teatrach.
Na złamanie cenzuralnego zakazu zdobył się Andrzej Wajda, który z grupą wybitnych aktorów podjął decyzję o realizacji "Wieczernika" w Wielkanoc 1985 r. w kościele Miłosierdzia Bożego w Warszawie.
"W kwietniu 1985 r. widziałem najbardziej niezwykłe przedstawienie teatralne w swoim życiu. Określenie +widziałem+ nie oddaje w pełni istoty rzeczy; czułem się bowiem nie tyle widzem, ile uczestnikiem spektaklu rozgrywającego się w kościele bardziej przypominającym plac budowy niż świątynię. W +Wieczerniku+ Ernesta Brylla wystawionym przez Andrzeja Wajdę w Kościele Miłosierdzia Bożego na Muranowie, niemal na samym rogu ulic Żytniej i Żelaznej grali nie tylko Janda, Łukaszewicz czy Zelnik, lecz setki stłoczonych ludzi, którzy na stojąco, w przerażającym zimnie chłonęli każde słowo tego wcale niełatwego dramatu" - wspominał Krzysztof Masłoń w tygodniku "Do Rzeczy".
Z kolei Maciej Karpiński w książce "Teatr Andrzeja Wajdy" napisał: "+Wieczernik+ był analizą sytuacji po klęsce. Inscenizacja Andrzeja Wajdy uwypukliła aktualną problematykę dramatu, nie zatracając jego religijnego charakteru. Było to widowisko skromne w sensie teatralnym, ale bardzo znaczące w sferze świadomości społecznej i politycznej w Polsce".
W Teatrze TV poetycki dramat Ernesta Brylla w 2001 r. wyreżyserował śp. Grzegorz Królikiewicz.
"Dramat uczniów Chrystusa zagubionych wobec ukrzyżowania oraz Zmartwychwstania Mistrza wciąż brzmi współcześnie. W postawach owych uczniów możemy poszukiwać i odnajdywać samych siebie. +Wieczernik+ jest ponadczasową odpowiedzią na próby ograniczenia wolności, zagrożenia bytu narodowego, czy utratę niepodległości" - czytamy w zapowiedzi nowego spektaklu na stronie Teatru TV.
Nową premierę Teatru TV wyreżyserował Krzysztof Tchórzewski. Zdjęcia zrealizował Jarosław Żamojda. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Joanna Walisiak- Jankowska. Za opracowanie muzyczne odpowiada Małgorzata Przedpełska-Bieniek. Występują: Ewa Dałkowska (Maria Magdalena), Radosław Pazura (Tomasz), Marcin Kwaśny (Piotr), Kamil Studnicki (Jan), Jan Marczewski (Uczeń I), Ryszard Jabłoński (Uczeń II) i Ksawery Szlenkier (Nieznajomy).
Premiera w Teatrze TV - 15 kwietnia o godz. 21 na antenie TVP1.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ agz/