Procesja z palmami i figurą przedstawiającą Chrystusa na osiołku to tradycyjny element obchodów Niedzieli Palmowej w Szydłowcu (Mazowieckie). Uroczystościom towarzyszy kiermasz wielkanocny odbywający się na szydłowieckim rynku.
Tuż przed południem procesja z palmami wyrusza z rynku do pobliskiego kościoła pw. Św. Zygmunta. To symboliczne nawiązanie do triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy.
Na czele procesji jedzie ponad dwumetrowa figura przedstawiająca Chrystusa na osiołku. Spoczywa ona na wózku sosnowym, który ciągną wierni. Rzeźba Chrystusa na osiołku jest wierną kopią pochodzącej z tego miasta figury znajdującej się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Kopię wykonał ludowy artysta Jerzy Krześniak.
Oryginalna rzeźba (tzw. Osiołek palmowy z Szydłowca) powstała pod koniec XV w.; datowana jest na 1460 rok. Wykonano ją techniką snycerską. Figura, będąca własnością rodziny Radziwiłłów, znajdowała się w szydłowieckiej farze. Po śmierci zmarłego w 1903 r. księcia Michała Radziwiłła z Nieborowa, wdowa po nim podarowała ją krakowskiemu muzeum.
Figura jest jednym z najcenniejszych przykładów polskiej rzeźby późnogotyckiej. Jej autor jest nieznany, ale istnieje pogląd, że może ona pochodzić z warsztatu Stanisława Stwosza, syna słynnego autora wielkiego ołtarza w Kościele Mariackim w Krakowie Wita Stwosza.
Tradycja tzw. Jezuska palmowego (zwanego także dębowym albo lipowym) lub osiołka palmowego była w Polsce kultywowana od średniowiecza po XVIII wiek. Zwyczaj ten był związany ze średniowiecznymi misteriami i przedstawieniami pasyjnymi, które rozpowszechnione były w całej katolickiej Europie.
W Szydłowcu do tradycji tej powrócono - po ponad stuletniej przerwie - w 2005 roku.
Uroczystościom towarzyszy kiermasz wielkanocny. Na kramach rozstawionych na rynku można kupić wyroby rękodzielnicze, m.in. wypalane w tradycyjny sposób gliniane naczynia, wiklinowe koszyki i różne ozdoby wielkanocne. Kiermaszowi towarzyszy konkurs palm i pisanek. (PAP)
autor: Ilona Pecka
ilp/