Dzień Pamięci i Pojednania obchodzili w poniedziałek byli i obecni mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego. 30 stycznia to symboliczna data, która oznacza opuszczenie miasta przez Niemców i początek polskiego osadnictwa. Z okazji Dnia Pamięci i Pojednania władze miasta i przedstawiciele byłych mieszkańców - Landsberczyków - złożyli kwiaty przy kamieniu pamiątkowym, który w 1993 roku odsłonięto na terenie dawnego niemieckiego cmentarza ewangelickiego, oraz na cmentarzu wojennym.
Zwieńczeniem uroczystości było wspólne uderzenie w Dzwon Pokoju.
"Mamy wspólną historię, którą potrafimy dzielić z Niemcami, którzy opuszczali Gorzów w zimie 1945 roku, a przejeżdżali w to miejsce Polacy. Potrafimy się pogodzić, potrafimy sobie wybaczyć" - powiedział prezydent miasta Tadeusz Jędrzejczak.
Dzwon został ufundowany przez byłych mieszkańców niemieckiego Landsberga z okazji 750-lecia lokacji miasta jako symbol pamięci i pojednania między Polakami i Niemcami i po raz pierwszy zabrzmiał 2 września 2006 r.
Na dzwonnicy widnieją słowa z wiersza Fryderyka Schillera "Pieśń o dzwonie": "Niech radością miasta będzie/ Pokój jego pierwszym dźwiękiem" w języku polskim i niemieckim.
Dzwon Pokoju, zgodnie z uchwałą gorzowskiej rady miasta, rozbrzmiewa z okazji świąt narodowych i dni znaczących dla historii miasta: 30 stycznia, 3 maja, 2 lipca, 15 sierpnia, 11 listopada. (PAP)
mrd/ abe/