Kapłan jest niezwykle potrzebny żołnierzowi. To jest oczywiste, że żołnierz ma prawo mieć obok siebie tego, który podniesie na duchu, a także i pomoże przejść na wieczną wartę – podkreślił bp polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek podczas mszy św. w intencji ojczyzny odprawionej w piątek w Kielcach.
Uroczystą mszę św. polową w intencji ojczyzny w setną rocznicę utworzenia Ordynariatu Polowego, Policji i Służby Więziennej, odprawiono w kieleckiej Parafii Garnizonowej pw. Matki Bożej Królowej Polski.
Bp Guzdek w homilii ocenił, że obchodzony w ubiegłym roku jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę pozwolił szczególnie odkryć prawdę, że wolność nie została nam ofiarowana czy dana za darmo, ale została wywalczona. "Oddawaliśmy cześć i honor żołnierzowi Wojska Polskiego, który krwią, ofiarowanym życiem wywalczył tę niezwykle ważną wartość, jaką jest wolność. Równocześnie podziwialiśmy polityków, dyplomatów, bo wszyscy mieli wkład w to wielkie dzieło odrodzenia Rzeczypospolitej. I byli wtedy razem" – podkreślił duchowny.
Jak mówił, krótko po odzyskaniu niepodległości uznano, że potrzebny jest żołnierz dobrze wyszkolony, uzbrojony, ale też taki który "ma ducha" – dlatego pojawił się zamysł utworzenia struktur duszpasterstwa wojskowego. Bp Guzdek przypomniał, że w lutym 1919 r. został powołany pierwszy biskup polowy Stanisław Gall. "Biskup, który nie celebruje siebie, który idzie razem z kapelanami do żołnierza, który walczy - bo przecież wojsko walczy o granice, o poszerzenie tych granic (…)" – dodał.
Hierarcha przypomniał, że w wojnie 1920 r. ponad 500 księży katolickich walczyło z bolszewikami, a potem ginęli towarzysząc polskim żołnierzom w II wojnie światowej – często dobrowolnie szli do niewoli, ginęli razem z polskiemu oficerami w Katyniu, w Powstaniu Warszawskim.
"Kapłan jest niezwykle potrzebny żołnierzowi. Po jednej stronie lekarz – ten który wzmocni ranne ciało, po drugiej stronie kapłan - ten który umocni ducha. Jest za co Bogu dziękować. I to nie jest przeszłość. Bo jeżeli dzisiaj w sporze politycznym ktoś pyta - po co ordynariat, po co kapelani? Czy takie pytania stawiają obywatele Kanady, we Francji? Nie. Ja się spotykam z prośbą o to, żeby im dać kapelanów (…) To jest oczywiste, że żołnierz ma prawo mieć obok siebie tego, który podniesie na duchu, a także i pomoże przejść na wieczną wartę" - podkreślił bp Guzdek.
Biskup zaznaczył, że w ciągu ostatnich 30 lat ponad 110 kapelanów towarzyszyło polskim żołnierzem i funkcjonariuszom na misjach zagranicznych. "Trzeba więc dziś tu dziękować Bogu za kapelanów. Dziękować za tych, którzy idą z żołnierzami po to, by służyć tej największej wartości, jaką jest pokój i bezpieczeństwo" – dodał bp. Guzdek.
Duchowny podkreślał też wagę służby funkcjonariuszy policji i służby więziennej.
Po nabożeństwie bp Guzdek wyróżnił wojewodę świętokrzyskiego Agatę Wojtyszek medalem pamiątkowym orderu polowego Wojska Polskiego. Z kolei medalem "W służbie Bogu i Ojczyźnie" biskup wyróżnił m.in. marszałka województwa świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego i prezydenta Kielc Bogdana Wentę.
Bp Guzdek został uhonorowany medalem pamiątkowym z okazji 100-lecia Służby Więziennej, ustanowionym przez dyrektora generalnego Służby Więziennej.
Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki dziękował w imieniu Służby Więziennej biskupowi Guzdkowi "za wiarę" której duchowny dodaje. "Nasza służba nie byłaby możliwa bez tego wsparcia duchowego. Mamy stulecie Ordynariatu Polowego, które jest symbolem przymierza siły oręża polskiego z duchem (…) Nasza służba - służba więzienna - jest komplementarnym elementem systemu bezpieczeństwa państwa polskiego. Bez wiary, bez Boga, nie była by ta posługa możliwa" – mówił Jaki.
Utworzenie przez papieża Benedykta XV Biskupstwa Polowego w Polsce ogłosił 5 lutego 1919 r. wizytator apostolski ks. Achille Ratti. Pierwszym biskupem wojsk polskich został Stanisław Gall, który nominację otrzymał 8 lutego 1919 r. z rąk tymczasowego naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego.
Kolejnym biskupem polowym Wojsk Polskich został ks. prał. Józef Gawlina, mianowany na ten urząd przez papieża Piusa XI 14 lutego 1933 r. Jego konsekracja biskupia odbyła się w Królewskiej Hucie (Chorzów) 19 marca 1933 r. Po wybuchu II wojny światowej bp Gawlina ewakuował się na Zachód wraz z rządem polskim. Po przedłużeniu jurysdykcji biskupa polowego przez Piusa XII, zorganizował duszpasterstwo dla żołnierzy w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie Europy, w Kanadzie, ZSRR, jak też w okupowanym kraju.
W latach 1945-89 w polskim wojsku działał Generalny Dziekanat Wojska Polskiego. W styczniu 1991 r. został przywrócony Ordynariat Polowy WP, biskupem polowym został mianowany ks. prałat Sławoj Leszek Głódź. Obecnie biskupem polowym jest gen. bryg. dr Józef Guzdek, mianowany na to stanowisko 4 grudnia 2010 r. przez papieża Benedykta XVI.
Zadaniem Ordynariatu Polowego jest posługa duszpasterska żołnierzom i ich rodzinom, pracownikom wojska i innym osobom związanym z WP. Poza Ordynariatem Polowym w WP działają Prawosławny Ordynariat WP oraz Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe. (PAP)
autor: Katarzyna Bańcer
ban/ mam/