Panele, wykłady, spektakle, koncerty i promocje książek poświęconych tematyce żydowskiej odbędą się w ramach 11. Spotkań z Kulturą Żydowską "Ślad", które rozpoczynają się w poniedziałek w Radomiu.
W pierwszym dniu Spotkań z Kulturą Żydowską przypomniana zostanie sylwetka pochodzącego z Radomia publicysty i obrońcy w sprawach sądowych ofiar nazizmu Edwarda Kossoya (1913-2012). Mieszkający w Genewie pisarz chętnie wracał do swojego rodzinnego miasta; był absolwentem IV LO w Radomiu, fundował stypendia dla zdolnych uczniów z niezamożnych rodzin, był darczyńcą Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
"Zaplanowaliśmy wycieczkę po Radomiu śladami Edwarda Kossoya i pokaz filmu +Ja, mój tata i nasza żydowska historia+ oraz spotkanie z reżyserem obrazu Andrzejem Sapiją" – zapowiedziała na środowej konferencji prasowej dyr. Ośrodka Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska w Radomiu Renata Metzger. Placówka ta jest głównym organizatorem Spotkań z Kulturą Żydowską.
Istotnymi punktami "Śladu" będą panele dyskusyjne i wykłady. W panelu "Stosunki polsko-żydowskie. Szanse i zagrożenia" wezmą udział m.in. dr historii z uniwersytetu w Tel Awiwie Idit Gil i dr Tomasz Domański z Instytutu Pamięci Narodowej. O tym, jak uczyć o polsko-żydowskiej historii mowa będzie na spotkaniu z udziałem nauczycieli oraz potomków dawnych radomskich Żydów zaangażowanych w projekty związane ze wspólnym dziedzictwem historycznym.
Odbędzie się też wykład Edith Chomentowski z Paryża o jej ojcu, pochodzącym z Radomia malarzu Dawidzie Garfinkielu. W ramach "Śladu" zaplanowano również promocje kilku publikacji o tematyce żydowskiej. Będzie to m.in. książka radomianina Marcina Kępy "Balkony. Siedem opowieści o żydowskim Radomiu" i drugie, rozszerzone wydanie albumu o radomskich Żydach "Beit Radom/Dom Radom". Podczas "Śladu" zaprezentowane zostanie specjalne wydanie Radomskich Studiów Humanistycznych poświęconych tematyce żydowskiej. Wśród zamieszczonych w publikacji artykułów jest m.in. tekst o twórczości Bernarda Gotfryda, urodzonego w Radomiu amerykańskiego pisarza i fotografa polsko-żydowskiego pochodzenia; artykuły o pracy kobiet w getcie radomskim, o dziejach spółdzielczości żydowskiej, o krawcach żydowskich i o tzw. skarbie żydowskim, odnalezionym w Radomiu i przechowywanym w miejscowym muzeum.
W ramach Spotkań z Kulturą Żydowską odbędzie się także uroczystość "Pamięć", z udziałem naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha; na cmentarzu żydowskim w Radomiu umieszczone zostaną fragmenty macew, które niedawno odnaleziono w trakcie rozbiórki starego domu.
11. Spotkania z Kulturą Żydowską odbędą się 13-19 maja. W programie znajdą się także spektakle, wystawy, koncerty muzyki żydowskiej. (PAP)
autor: Ilona Pecka
ilp/ agz/