Zwiedzanie 12 zabytkowych obiektów na terenie Krakowa i województwa małopolskiego znalazło się w programie XXI Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. W tym roku odbędą się one w czasie dwóch majowych weekendów pod hasłem „Z dreszczykiem”.
Dni Dziedzictwa, organizowane przez Małopolski Instytut Kultury, potrwają 18 i 19 oraz 25 i 26 maja.
Jak podkreśliła dyrektor MIK Joanna Orlik, przedsięwzięcie to ma na celu upowszechnianie i promocję dziedzictwa kulturowego i historycznego. „Wobec miejsc, zabytków które mają po kilkaset lat czasem pojawia się rodzaj niepewności, który może być barierą. Rolą naszych Dni jest przełamywanie tej bariery i zachęcanie ludzi do szukania miejsc, które ich poruszą, zainspirują” - zaznaczyła.
W tym roku akcja odbywa się pod hasłem „Z dreszczykiem”. Przed zwiedzającymi swoje tajemnice i zagadki odkryje 12 zabytków, która na co dzień są trudno dostępne dla zwiedzających. Pięć z nich znalazło się na trasie wytyczonej po Krakowie, a siedem – na terenie miejscowości woj. małopolskiego.
Podczas zwiedzania będzie można posłuchać rozmaitych opowieści i poznać sekrety gmachów z pozoru znanych wszystkim krakowianom, jak np. pałac Potockich mieszczący się przy Rynku Głównym, kościół Świętego Krzyża przy placu św. Ducha czy pałac Pusłowskich przy ulicy Westerplatte.
Mniej znane są historie krakowskiego Domu Arcybractwa Miłosierdzia i Banku Pobożnego przy ulicy Siennej czy ukrytego pośród kamienic ulicy Szpitalnej klasztoru sióstr duchaczek.
Wśród obiektów w Małopolsce znalazły się kościoły w Iwkowej, Czchowie i Niedzicy, a także zamek w Czchowie, beluard (forteca) w Rożnowie wieś Kacwin na Spiszu oraz organy Władysława Hasiora na przełęczy Snozka w Kluszkowcach. Jak zaznaczają organizatorzy, zostały one tak dobrane, aby zwiedzający zwiedzili je w ciągu jednego dnia.
Specjalnie z myślą o dzieciach organizatorzy przygotowali program dla najmłodszych, w którym będą one rozwiązywać zagadki, uczestniczyć w warsztatach i zwiedzać z przewodnikami wybrane obiekty.
Specjalnie na tę edycję Dni autorka kryminałów Gaja Grzegorzewska napisała książkę, w której pojawiają się zabytki wytypowane do zwiedzania w tym roku.
Udział w wydarzeniach Małopolskich Dni Dziedzictwa jest bezpłatny, na część punktów programu obowiązuje rezerwacja miejsc, która rozpocznie się 13 maja (zapisy na pierwszy weekend) i 20 maja (zapisy na drugi weekend). Rezerwacji można dokonać za pośrednictwem formularza na stronie https://dnidziedzictwa.pl/rezerwacja-2019 oraz telefonicznie: 12 423 35 55.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ agz