Koncert „Arcydzieła europejskiej muzyki cerkiewnej” w wykonaniu Państwowego Chóru Naddniestrzańskiego z Tyraspola w Mołdawii, zainaugurował w środę wieczorem w Białymstoku 38. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2019”.
W jego części konkursowej weźmie udział 27 chórów i zespołów wokalnych z jedenastu krajów. Laureatów poznamy w niedzielę; wtedy też odbędzie się koncert galowy.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej (MFMC) uchodzi za jedną z najważniejszych na świecie imprez, prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną. Od kilkunastu lat odbywa się w Białymstoku - stolicy województwa podlaskiego, ale swój początek ma w Hajnówce, która wciąż pozostaje w jego nazwie.
W środowym koncercie inauguracyjnym wystąpił chór z Tyraspola, który w ub. roku wziął udział w części konkursowej festiwalu i zdobył jedną z dwóch pierwszych nagród w najbardziej prestiżowej kategorii chórów zawodowych.
Od czwartku do soboty odbywać się będą przesłuchania uczestników tegorocznego konkursu, rywalizujących w kilku kategoriach. Będą to chóry m.in. z Polski, Białorusi, Bułgarii, Gruzji, Ukrainy czy Rosji. Najbardziej egzotycznym wykonawcą będzie zawodowy chór "Harmonious" z Akry, stolicy Ghany, który stanie do rywalizacji w kategorii chórów profesjonalnych. Dyrektor festiwalu Mikołaj Buszko przypomniał, że przez długi czas w imprezie nie brali udziału wykonawcy z Afryki. W 1996 roku był nim kilkuosobowy zespół z Kenii.
Wszystkie prezentacje odbywają się w sali koncertowej starego budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej, przy ul. Podleśnej w Białymstoku. Wśród imprez towarzyszących MFMC będzie 26 koncertów w różnych miastach w całej Polsce; wśród nich będą też koncerty muzyki cerkiewnej w szkołach (m.in. w trzech podstawówkach w Białymstoku) i specjalne wydarzenia muzyczne dla seniorów.
Organizatorzy festiwalu podkreślają, że impreza jest łączy Wschód i Zachód, i sprawia że muzyka Kościoła wschodniego trafia do repertuaru różnych chórów, bez względu na kraj czy wyznanie. "Muzyka cerkiewna jest dopiero odkrywana na Zachodzie i stanowi dla wielu chórów stamtąd nowy repertuar" - powiedziała szefowa biura oragnizacyjnego festiwalu Irena Parfieniuk.
Województwo podlaskie uważane jest za centrum prawosławia w Polsce. W maju odbywają się tam dwa festiwale muzyki cerkiewnej. W ubiegłym tygodniu w Hajnówce zakończyły się Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, którym patronuje Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, a w organizacji uczestniczą też miejscowe samorządy.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ pat/