Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński odznaczył w czwartek fotografika Adama Bujaka Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. To symboliczny znak hołdu, jaki państwo polskie wobec największych twórców może złożyć - powiedział prof. Gliński.
Wyróżnienie przyznano za "szczególne osiągnięcia artystyczne i działalność na rzecz kultury polskiej". Minister wręczył je podczas spotkania z okazji 55-lecia pracy twórczej artysty.
"To wybitny fotograf, kronikarz życia Karola Wojtyły, później Jana Pawła II, ale także Polski po prostu - i to bardzo różnych elementów, bardzo różnych obszarów. Ale znamy go także jako fotografa Krakowa, fotografa klasztorów i zakonów, ludzi, budynków, architektury" - mówił wicepremier.
Jak zaznaczył naturalne jest, że tacy wybitni twórcy otrzymują "ten symboliczny znak hołdu, jaki państwo polskie wobec największych twórców może złożyć". "I takim hołdem jest Złoty Medal Gloria Artis" - powiedział prof. Gliński.
Podkreślił, że Adam Bujak to dla jego pokolenia "historia polskiej fotografii, ale też historia polskiej historii". W jego ocenie prace fotografika to "jak zawsze w przypadku artysty subiektywna wizja Polski, która jest dla wielu osób z jego pokolenia bliska".
"To jest subiektywne, ale także bardzo intensywne, wielorakie, a przede wszystkim piękne i za to wszystko chciałem panu Adamowi Bujakowi podziękować" - mówił wicepremier. Podkreślił również, że artysta jest także ciepłym człowiekiem, który budzi sympatię. "Polska kultura ma w osobie Adama Bujaka wielki filar i podporę" - zaakcentował.
Adam Bujak zaznaczył, że cieszy się, iż na spotkaniu są obecne media. "To państwo przekazujecie prawdę o nas, to czym chcieliśmy się podzielić z tysiącami ludzi. To nie są bowiem przecież zdjęcia robione dla mnie do szuflady, tylko dla ludzi właśnie" - powiedział.
Pytany o wyjątkowe dla niego zdjęcia wymienił prywatne fotografie papieża Jana Pawła II. "Kiedy byłem z nim sam na sam, kiedy mogłem kontemplować tę wspaniałą twarz, nawet kiedy już był chory. Także jego wyjątkowe spotkania z ludźmi. Moim mottem w pracy było byśmy zawsze mówili prawdę, byśmy nie szli jakąś propagandą, która niszczy człowieka" - wyjaśnił artysta.
"Sztuka dla mnie jest tym, czym możemy wskrzeszać dobro u drugiego człowieka, piękno w jego oczach, w jego umyśle. To że możemy w jakiś sposób zachwycić drugiego człowieka pięknem, które obok wielu życiowych, ludzkich dramatów nadal przecież istnieje" - zaakcentował Adam Bujak.
Spotkanie zainaugurowało cykl imprez związanych z jubileuszem 55-lecia twórczości Adama Bujaka. Z tej okazji powstał też obszerny album "Życie malowane światłem" stanowiący przegląd twórczości artysty. Ta retrospektywna księga prezentuje 20 tematów najbardziej dla niego charakterystycznych z lat 1964-2019.
Jak poinformował Leszek Sosnowski, założyciel wydawnictwa Biały Kruk i wieloletni przyjaciel Adama Bujaka w ramach obchodów jubileuszu artysty odbędą się m.in. główne uroczystości 7 czerwca w Krakowie, w Kamieniołomie im. św. Jana Pawła II, na Podgórzu. "Planujemy wydać także dwie pozycje książkowe artysty - jedną poświęconą cierpieniu, i drugą przybliżającą +Polskę św. Jana Pawła II+, czyli wszystkie miejsca, które Ojciec Święty odwiedził podczas pielgrzymek do Polski" - zapowiedział.
Adam Bujak to artysta fotografik, laureat wielu nagród krajowych i międzynarodowych. Przez ponad 40 lat uwieczniał na zdjęciach życie Karola Wojtyły - najpierw jako biskupa, arcybiskupa, kardynała, a potem jako papieża Jana Pawła II, przez co nazywany jest "fotografem papieskim". Ma na swoim koncie ponad 130 albumów fotograficznych, książek, plakatów i kalendarzy. Jego albumy były wielokrotnie honorowane tytułem najpiękniejszej książki roku. On sam został m.in. odznaczony Orderem Orła Białego. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/ pat/