Artysta fotografik Adam Bujak, który przez ponad 40 lat uwieczniał na zdjęciach życie Karola Wojtyły - najpierw jako biskupa, arcybiskupa, kardynała, a potem jako papieża Jana Pawła II obchodzi 55-lecie pracy twórczej.
Adam Bujak urodził się 12 maja 1942 r. w Krakowie. Od 1967 r. należy do Związku Polskich Artystów Fotografików, a od 1970 r. jest członkiem Royal Photographic Society w Londynie. Jest laureatem wielu nagród krajowych i międzynarodowych. Przez ponad 40 lat uwieczniał na zdjęciach życie Karola Wojtyły - najpierw jako biskupa, arcybiskupa, kardynała, a potem jako papieża Jana Pawła II, przez co nazywany jest "fotografem papieskim".
"Jestem z Krakowa, urodziłem się niedaleko tamtejszego domu przyszłego papieża na ul. Tynieckiej. Mój ojciec był legionistą, podobnie jak ojciec Karola Wojtyły. Zresztą znali się, a mój ojciec często opowiadał mi o późniejszym papieżu. Przyznam, że nigdy nie przypuszczałem, że będę dokumentował życie Karola Wojtyły; najpierw jako biskupa, arcybiskupa, kardynała, a potem cały pontyfikat jako Jana Pawła II. To było wielkie wydarzenie mojego życia - te wszystkie wyjazdy zagraniczne, szczególnie do Ziemi Świętej i pielgrzymki do Polski" - opowiadał PAP Bujak.
Prywatnie odbył z Ojcem Świętym setki rozmów, zarówno w Watykanie, jak i podczas pielgrzymek, kiedy widywali się codziennie czasem przez kilka dni. "Spotykałem się z nim nieraz wspólnie z Markiem Skwarnickim (wówczas redaktorem Tygodnika Powszechnego - PAP) i rozmawialiśmy po kilka godzin. Kiedyś, pamiętam, ks. Dziwisz w końcu powiedział +Ojcze, może byśmy ich wreszcie wyrzucili, już jest 23.30+. A papież powiedział +no to spotkamy się jutro+. I spotkaliśmy się następnego dnia na kolejną długą rozmowę. Podczas takich spotkań czułem się jakbym rozmawiał po prostu z ojcem, często nawet nie mówiłem +Ojcze Święty+, tylko po prostu +ojcze+" - wspominał.
"Lata, w których mogłem dokumentować tego wspaniałego człowieka były największym przeżyciem, a ich ukoronowaniem były słowa Jana Pawła II, które skierował do mnie trzy dni przed śmiercią, podziękowania spisane na kartce. Nie przypuszczałem, że Ojciec Święty na łożu śmierci będzie pamiętał o takim zwyczajnym człowieku jak ja" - podkreślał Bujak.
Bujak jest także autorem albumów poświęconych polskiej architekturze i historii. Należy również do Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej w Szwajcarii - uznawanej przez UNESCO instytucji zrzeszającej organizacje fotograficzne z ponad 85 krajów członkowskich. Od 1965 r. jest członkiem Arcybractwa Męki Pańskiej, a od 2009 r. - Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
Ma na swoim koncie ponad 130 albumów fotograficznych, książek, plakatów i kalendarzy. Jego albumy były wielokrotnie honorowane tytułem najpiękniejszej książki roku. Od 1996 r. współpracuje z krakowskim wydawnictwem Biały Kruk, w którym ukazało się blisko sto pozycji z jego fotografiami. Do 1989 r. publikował w "Tygodniku Powszechnym".
Fotografie Adama Bujaka wystawiane były m.in. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Galerii Krzysztofory w Krakowie, Galerii ZPAF w Krakowie, Muzeum Etnografii i Folkloru w Tel Awiwie oraz George Eastman House w Rochester w stanie Nowy Jork.
Bujak został odznaczony m.in. Orderem św. Marii Magdaleny, Orderem Wielkiego św. Zygmunta i medalem Per artem ad Deum (Przez sztukę do Boga), jest też laureatem m.in. nagrody Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia "Totus 2003" za "osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej" oraz nagrody Feniks Maltański "za wypełnianie przestrzeni publicznej znaczącymi wydarzeniami artystycznymi, niosącymi przesłanie wartości chrześcijańskich". W 2005 r. został uhonorowany przez ówczesnego ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2017 r. prezydent Andrzej Duda odznaczył go Orderem Orła Białego. Rok później został członkiem Kapituły Orderu Orła Białego. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/ mabo/