Kultura i sztuka po 1989 roku

30.05.2019

55-lecie pracy twórczej Adama Bujaka, fotografa papieskiego

Adam Bujak. Fot. PAP/R. Guz Adam Bujak. Fot. PAP/R. Guz

Artysta fotografik Adam Bujak, który przez ponad 40 lat uwieczniał na zdjęciach życie Karola Wojtyły - najpierw jako biskupa, arcybiskupa, kardynała, a potem jako papieża Jana Pawła II obchodzi 55-lecie pracy twórczej.

Adam Bujak urodził się 12 maja 1942 r. w Krakowie. Od 1967 r. należy do Związku Polskich Artystów Fotografików, a od 1970 r. jest członkiem Royal Photographic Society w Londynie. Jest laureatem wielu nagród krajowych i międzynarodowych. Przez ponad 40 lat uwieczniał na zdjęciach życie Karola Wojtyły - najpierw jako biskupa, arcybiskupa, kardynała, a potem jako papieża Jana Pawła II, przez co nazywany jest "fotografem papieskim".

"Jestem z Krakowa, urodziłem się niedaleko tamtejszego domu przyszłego papieża na ul. Tynieckiej. Mój ojciec był legionistą, podobnie jak ojciec Karola Wojtyły. Zresztą znali się, a mój ojciec często opowiadał mi o późniejszym papieżu. Przyznam, że nigdy nie przypuszczałem, że będę dokumentował życie Karola Wojtyły; najpierw jako biskupa, arcybiskupa, kardynała, a potem cały pontyfikat jako Jana Pawła II. To było wielkie wydarzenie mojego życia - te wszystkie wyjazdy zagraniczne, szczególnie do Ziemi Świętej i pielgrzymki do Polski" - opowiadał PAP Bujak.

Prywatnie odbył z Ojcem Świętym setki rozmów, zarówno w Watykanie, jak i podczas pielgrzymek, kiedy widywali się codziennie czasem przez kilka dni. "Spotykałem się z nim nieraz wspólnie z Markiem Skwarnickim (wówczas redaktorem Tygodnika Powszechnego - PAP) i rozmawialiśmy po kilka godzin. Kiedyś, pamiętam, ks. Dziwisz w końcu powiedział +Ojcze, może byśmy ich wreszcie wyrzucili, już jest 23.30+. A papież powiedział +no to spotkamy się jutro+. I spotkaliśmy się następnego dnia na kolejną długą rozmowę. Podczas takich spotkań czułem się jakbym rozmawiał po prostu z ojcem, często nawet nie mówiłem +Ojcze Święty+, tylko po prostu +ojcze+" - wspominał.

"Lata, w których mogłem dokumentować tego wspaniałego człowieka były największym przeżyciem, a ich ukoronowaniem były słowa Jana Pawła II, które skierował do mnie trzy dni przed śmiercią, podziękowania spisane na kartce. Nie przypuszczałem, że Ojciec Święty na łożu śmierci będzie pamiętał o takim zwyczajnym człowieku jak ja" - podkreślał Bujak.

Bujak jest także autorem albumów poświęconych polskiej architekturze i historii. Należy również do Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej w Szwajcarii - uznawanej przez UNESCO instytucji zrzeszającej organizacje fotograficzne z ponad 85 krajów członkowskich. Od 1965 r. jest członkiem Arcybractwa Męki Pańskiej, a od 2009 r. - Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Ma na swoim koncie ponad 130 albumów fotograficznych, książek, plakatów i kalendarzy. Jego albumy były wielokrotnie honorowane tytułem najpiękniejszej książki roku. Od 1996 r. współpracuje z krakowskim wydawnictwem Biały Kruk, w którym ukazało się blisko sto pozycji z jego fotografiami. Do 1989 r. publikował w "Tygodniku Powszechnym".

Fotografie Adama Bujaka wystawiane były m.in. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Galerii Krzysztofory w Krakowie, Galerii ZPAF w Krakowie, Muzeum Etnografii i Folkloru w Tel Awiwie oraz George Eastman House w Rochester w stanie Nowy Jork.

Bujak został odznaczony m.in. Orderem św. Marii Magdaleny, Orderem Wielkiego św. Zygmunta i medalem Per artem ad Deum (Przez sztukę do Boga), jest też laureatem m.in. nagrody Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia "Totus 2003" za "osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej" oraz nagrody Feniks Maltański "za wypełnianie przestrzeni publicznej znaczącymi wydarzeniami artystycznymi, niosącymi przesłanie wartości chrześcijańskich". W 2005 r. został uhonorowany przez ówczesnego ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2017 r. prezydent Andrzej Duda odznaczył go Orderem Orła Białego. Rok później został członkiem Kapituły Orderu Orła Białego. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ mabo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL