W podkrakowskiej Morawicy w niedzielę został odsłonięty pomnik "Iskra solidarności i wolności narodów". Uczestnicy uroczystości w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski dziękowali za jego posługę i nauczanie.
Abp Jędraszewski przypominając wizytę papieża w Polsce w 1979 r. mówił, że jego pierwszym gestem było ucałowanie ziemi i pozdrowienie wiernych w imię Chrystusa. "On przybywał do swojej Ojczyzny, tak naznaczonej historią, tak dumnej ze swojej tożsamości, tak ciągle cierpiącej i spragnionej autentycznej wolności, która płynie z wysoka i dlatego swoją homilię na placu Zwycięstwa w Warszawie kończył słowami, które dzisiaj są szczególnie przypominane: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!" – mówił abp Jędraszewski.
Dodał, że Jan Paweł II wyraził w swoim przemówieniu narodowy program solidarności i duchowy program NSZZ "Solidarność" – ruchu, który miał się zrodzić rok później. Przypomniał także wystąpienie papieża sprzed 40 lat na krakowskich Błoniach, w którym nawoływał on do ładu moralnego. Abp Jędraszewski mówił, że "wybory 4 czerwca to był prawdziwy plebiscyt – na miarę tamtych czasów - po której stronie biją polskie serca i jakiej chcemy Ojczyzny".
"Minęły już dwa pokolenia Polaków. Musimy sobie zrobić rachunek sumienia z tego zobowiązania, jakie spoczywa na nas Polakach, kiedy patrzymy, z jaką pokorą on Jan Paweł II Wielki klękał i z ogromną miłością całował naszą polską ziemię" – powiedział metropolita krakowski.
"Świadomi tego zobowiązania, które płynie do nas z pocałunku, jakim wtedy Jan Paweł II obdarzył polską ziemię i w Warszawie, i w Krakowie zechciejmy przyjąć po 40 latach ciągle tak samo aktualną już w innych realiach prawdę, która papież wyraził na Błoniach krakowskich: Drodzy Bracia i Siostry! Musicie być mocni tą mocą, która daje wiara!" – mówił arcybiskup.
Obecny na uroczystości prof. Ryszard Legutko podziękował wyborcom za zaufanie i zadeklarował, że będzie w PE "tak jak dotąd walczył o Polskę i sprawy polskie".
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik powiedział, że kolejne pielgrzymki Jana Pawła II, które przeżywaliśmy w różnym wieku i w różnych miejscach, "rozświetlały trudną rzeczywistość". "Dzisiaj patrzymy na to z perspektywy lat 40, ale też mając świadomość, że Jan Paweł II wymagał od nas, abyśmy słuchali. Mamy być dzisiaj świadkami, ale także ludźmi czynu i modlitwy" – podkreślił Ćwik.
Dyrektor krakowskiego oddziału IPN dr hab. Filip Musiał przywołał słowa papieża z 1979 r: "Proszę Was abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością". "Z końcem lat 70. z pewnością potrzebowaliśmy usłyszeć, że nie możemy zwątpić, że nie wolno się zniechęcić. Myślę, że ważne było dla nas, że usłyszeliśmy to od papieża Polaka, pierwszego w dziejach papieża, który przekroczył bramy komunistycznego świata" – powiedział Musiał. Podkreślił, że nauczanie papieża przynosiło "tchnienie wolności, nadziei, poczucie solidarności i wspólnoty", które w PRL-u powoli zatracaliśmy.
Przewodniczący małopolskiej "Solidarności" Wojciech Grzeszek mówił, że słowami, którymi dały ludziom "S" siłę były słowa papieża: "Nie lękajcie się!", a potem te wypowiedziane w 1979 r. w Warszawie.
Koło kościoła parafialnego w Morawicy – na "Wzgórzu Pamięci", gdzie stoją pomniki upamiętniające najważniejsze wydarzenia i postaci z historii Polski, stanął obelisk "Iskra solidarności i wolności narodów".
Na głazie przypomniane zostały słowa Jana Pawła II wypowiedziane 9 czerwca w 1979 r. na krakowskich Błoniach: "Proszę Was abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska przyjęli w ufności i miłości. Musicie być mocni mocą wiary, nadziei, miłości".
"Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II dała taką iskrę. Ludzie poczuli się razem. Zrozumieli, że razem stanowią siłę. Moc Ducha Świętego z Warszawy i Błoń dała narodowi drogę ku wolności, nie tylko naszej, nie tylko Europy Środkowej, bo zapominamy o Ameryce Południowej i Afryce, gdzie papież jadąc też dawał znak solidarności i wolności" - mówił dziennikarzom proboszcz parafii w Morawicy ks. Władysław Palmowski.
Dodał, że słowa umieszczone na pomniku papież rozwijał podczas kolejnych pielgrzymek do Polski. "Tylko, czy my chcemy czytać, słuchać, co mówił? To jest przypomnienie, że nie da się wybierać, ale trzeba czytać wszystkie jego słowa. On nam zostawił drogowskazy i zapalił tę iskrę, żebyśmy rozniecali ogień, a sensem nauczania Jana Pawła II dla świata jest rodzina i krzyż" – dodał ks. Palmowski.
Głaz wieńczy niewielki metalowy, ażurowy glob ziemski z krzyżem i postaciami symbolizującymi rodzinę. Pomnik ufundowali parafianie, a zaprojektował prof. Czesław Dźwigaj.
Podczas niedzielnych uroczystości 54 osoby, które wspierały tworzenie "Wzgórza Pamięci" w Morawicy uhonorowano medalem wybitym przez parafię "Opoka Solidarności".(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ pat/