System monitoringu pyłów zawieszonych, urządzenie tłumiące nieprzyjemne dźwięki czy skuter solarny - to wynalazki opracowane przez polskich uczniów, nagrodzone w 12. edycji konkursu "Młody innowator".
Konkurs „Młody Innowator” organizowany jest przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych-Naczelną Organizację Techniczną wspólnie z Towarzystwem Kultury Technicznej i Stowarzyszeniem Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, który wziął udział w gali finałowej konkursu, powiedział, że "żeby zapewnić szybki rozwój kraju, potrzeba nam innowacji". Dodał, że innowacje te nie muszą być natury czysto technologicznej, a aby zacząć prace nad innowacyjnymi rozwiązaniami, nie trzeba dużych środków - zwrócił uwagę, że niektórzy sławni innowatorzy zaczynali pracę majstrując w garażach. "Na początku nie trzeba pieniędzy - trzeba mieć pomysł i chęci" - powiedział.
Ewa Mańkiewicz-Cudny prezes NOT mówiła laureatom: "liczymy na was, że jak dorośniecie, nie zgubicie swojej kreatywności i innowacyjności i będziecie mną wdrażać w miejscach, w których będziecie pracować".
W kategorii szkoła podstawowa pierwsze miejsce zajął ósmoklasista Marek Rauchfleisz z Torunia, który opracował "system monitoringu poziomu pyłów zawieszonych z analizą danych". W rozmowie z PAP innowator wyjaśnił, że jego urządzenie składa się z nadajnika z czujnikiem pyłów PM 2,5 i PM 10 oraz odbiornika, który wysyła dane z czujnika na stronę internetową, gdzie dane te przetwarzane są i przedstawiane w zrozumiały sposób. "Moim pomysłem jest zbudowanie gęstej sieci czujników zanieczyszczenia powietrza" - powiedział. Młody wynalazca ma już na koncie cztery medale z międzynarodowych wystaw wynalazków. Wcześniej opracował: łazik marsjański, monitoring miejsc trudnodostępnych, telefon komórkowy dla osób słabowidzących i wpadł na pomysł, jak wykorzystać energię cieplną w napędzie hybrydowym pojazdu.
W kategorii gimnazjum miejsce pierwsze zajęli Stanisław Habiger i Mateusz Skoczeń, uczniowie że Stalowej Woli. Opracowali oni "Staś-Solar-Skuter".
W kategorii liceum główną nagrodę otrzymali Błażej Smorawski i Kacper Ostrowski ze Słupska, którzy opracowali "Urządzenie tłumiące dźwięki drażniące dla mizofoników przy użyciu algorytmów wykorzystujących uczenie maszynowe". Ich rozwiązanie otrzymało też nagrodę specjalną Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju (MIiR) .
Hubert Sieliło z Warszawy otrzymał za to nagrodę w kategorii technikum za swój projekt "System zasilania pneumatycznego do karabinów sportowych napędzanych gazem".
Nagrody specjalne MIiR otrzymały też rozwiązania dotyczące bezpiecznego przejazdów kolejowych, oraz opaski, które mają nie dopuścić, by kierowca zasnął za kierownicą.
Wśród docenionych w konkursie rozwiązań były też m.in. mobilny robot strażak, sposób na analizę pracy silnika dzięki analizie widma akustycznego, robot samobalansujący, czujnik jakości powietrza czy automatyczna podlewaczka do kwiatów.
Autorka: Ludwika Tomala
lt/ zan/