Twórczość Stanisława Moniuszki stanowi przykład sztuki zaangażowanej, wartości, które reprezentuje, okazały się ponadczasowe – mówił, otwierając wtorkowy koncert z okazji 30-lecia wyborów z 4 czerwca 1989 r., marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.
Marszałek Kuchciński, przypomniał, że wtorkowy koncert upamiętnia wydarzenia sprzed 30 lat, kiedy "Polska stała się pierwszym krajem bloku komunistycznego, w której przedstawiciele opozycji demokratycznej uzyskali wpływ na sprawowanie władzy".
"Artyści polscy, wreszcie wolni, nieskrępowani cenzurą, tworzyli dzieła podkreślające znaczenie historii narodowej w kształtowaniu współczesnej tożsamości europejskiej a także roli, jaką w tym procesie powinny odgrywać kraje z Europy środkowej i wschodniej, w szczególności Polska" - powiedział marszałek Sejmu.
"Przełom lat 80 i 90 ubiegłego wieku wpłynął na sztukę i muzykę współczesną, otworzył ją na nowe treści ideowe, sprzyjał formowaniu nowego języka artystycznego, twórcy kultury stali się komentatorami zmian, uczestnikami debat na tematy pojawiające się w przestrzeni publicznej. Scena środkowoeuropejska stała się częścią globalnego teatru sztuki a polscy artyści zyskali międzynarodową sławę" - wyjaśnił.
"O zaangażowaniu artystów w proces budowania identyfikacji narodowej chcemy pamiętać, zwłaszcza dzisiaj" - mówił Kuchciński.
Przypomniał, że rok 2019 decyzją Sejmu RP został ustanowiony rokiem Stanisława Moniuszki w 200 rocznicę jego urodzin. "W życiorysie Moniuszki dostrzec można wiele wspólnego z biografiami artystów sprzed 30 lat. W utworach Moniuszki, Litwina z urodzenia a Polaka z wyboru (...) Wyjątkowe miejsce zajmują kwestie patriotyzmu i religijności, pracy u podstaw, edukacji i aktywizacji artystycznej. Jego twórczość stanowi przykład sztuki zaangażowanej, piętnującej zły wpływ polityki wynarodawiania a zarazem poszukującej i autentycznej kulturowo. Wartości te okazały się ponadczasowe - ich echo usłyszymy na tym koncercie w 30. rocznicę wyborów z czerwca 1989 roku" - podsumował marszałek Kuchciński.
We wtorek wieczorem w Teatrze Wielkim odbywa się koncert z okazji 30-lecia wyborów z 4 czerwca 1989 r., podczas którego wykonywane są Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina i Witolda Lutosławskiego. (PAP)
autorki: Katarzyna Krzykowska, Agata Szwedowicz
aszw/ ksi/ pat/