W czwartek w Poznaniu naprawiono uszkodzony w ostatnich dniach nagrobek Romka Strzałkowskiego – trzynastoletniej, najmłodszej ofiary Poznańskiego Czerwca. W piątek przypada 63. rocznica robotniczego zrywu.
Robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, 28 czerwca 1956 r. podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Życie straciło wówczas 50 cywilów, czterech żołnierzy, trzech funkcjonariuszy UB i milicjant. Kilkaset osób zostało rannych.
Uczeń Szkoły Podstawowej nr 40 w Poznaniu Romek Strzałkowski zginął wskutek rany postrzałowej klatki piersiowej, najprawdopodobniej po południu 28 czerwca 1956 r. na terenie garaży UB. Jego pogrzeb odbył się 2 lipca. Został pochowany na cmentarzu na poznańskim Junikowie. Okoliczności jego zgonu nie zostały do dziś wyjaśnione.
We wtorek Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 poinformowało w mediach społecznościowych o uszkodzeniu nagrobka Romka Strzałkowskiego. Uszkodzony został medalion z jego wizerunkiem. W czwartek muzeum podało, że nagrobek został naprawiony: wykonano nowy medalion i umieszczono go w miejscu uszkodzonego.
Do uszkodzenia grobu Romka Strzałkowskiego doszło także w ubiegłym roku – w przeddzień głównych uroczystości rocznicy Poznańskiego Czerwca '56 – wandale wyrwali z nagrobka i zabrali zdjęcie Romka.
Mama Romka Strzałkowskiego 28 czerwca 1956 r. wysłała go po zakupy. Jest wiele wersji dotyczących jego udziału w Czerwcu – dotąd nie znalazły one potwierdzenia.
Według niektórych relacji uczestniczący w manifestacji chłopiec miał nieść transparent z napisem "Chcemy religii w szkole". Według innych – podniósł z ziemi biało-czerwony sztandar, upuszczony przez ranne tramwajarki pod budynkiem UB przy ul. Kochanowskiego. Dotychczas nie udało się też jednoznacznie stwierdzić, czy zginął w wyniku celowego postrzału, czy przypadkowo. Z oględzin koszulki, którą miał na sobie, jednoznacznie wynika jednak, że sprawca oddający strzał do chłopca stał niżej od niego i był po jego prawej stronie.
Kulminacja obchodów 63. rocznicy Poznańskiego Czerwca '56 nastąpi w piątek. Od rana w miejscach pamięci składane będą kwiaty, zapalane znicze. Wieczorne, główne obchody pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca '56 z udziałem m.in. kombatantów i władz samorządowych poprzedzi uroczysta msza św. w intencji ofiar robotniczego zrywu. (PAP)
Autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ joz/