Debata, koncert, projekcja oraz inscenizacja scen z filmu Kazimierza Kutza „Sól ziemi czarnej” odbędą się w sobotę w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie. Wydarzenie wpisuje się w obchody 100-lecia Powstań Śląskich.
Współorganizują je trzy regionalne instytucje kultury: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie oraz Instytucja Filmowa Silesia Film w Katowicach.
Program został zbudowany wokół filmu Kazimierza Kutza (1929-2018), który jest najważniejszym i najbardziej rozpoznawalnym obrazem filmowym dotykającym tematu Powstań Śląskich. Sobotnie spotkanie rozpocznie się popołudniową debatą o wizerunku powstania w filmie Kutza z udziałem prof. Andrzeja Gwoździa - filmoznawcy i znawcy twórczości Kazimierza Kutza oraz prof. Ryszarda Kaczmarka - historyka, badacza Górnego Śląska, autora licznych publikacji o Powstaniach Śląskich.
W dalszej części przewidziano oprowadzanie po dwóch wystawach tematycznych: przygotowanej przez Muzeum Powstań Śląskich wystawie "Śląsk – droga do Niepodległej", pokazującej skomplikowane dzieje tego regionu oraz zrealizowanej przez Instytucję Filmową Silesia Film wystawie poświęconej twórczości filmowej reżysera pt. "Kazimierz Kutz. Destynacje".
Kluczowym punktem programu będzie zaplanowana na godz. 19.00 inscenizacja scen z filmu "Sól ziemi czarnej". Do odtworzenia przez aktorów z Teatru Śląskiego wybrano cztery sceny: początkową, czyli przygotowania do powstania, scenę, w której ojciec wysyła braci Basistów do powstania, komediowy fragment z kurą oraz symboliczną scenę finałową filmu. Wszystkie cztery rekonstrukcje będą miały miejsce na terenie obiektów chorzowskiego skansenu, w specjalnie do tego wybranych lokalizacjach związanych z historią i tematyką powstańczą. Do inscenizacji zaproszono wszystkich żyjących odtwórców ról braci Basistów i aktorów, którzy pojawili się w filmie. W podwójnej roli: jednego z braci Basistów oraz narratora odtwarzanych fragmentów wystąpi Olgierd Łukaszewicz - główny bohater filmu "Sól ziemi czarnej" i jeden z najważniejszych aktorów Kazimierza Kutza.
Po zakończeniu inscenizacji odbędzie się koncert Grzegorza Płonki i zespołu Ligocianie, a wieczór zakończy plenerowa projekcja filmu i spotkanie z aktorami.
W tym roku mija 50 lat od powstania "Soli ziemi czarnej" - pierwszej części tzw. tryptyku śląskiego Kazimierza Kutza - cyklu filmów opartych na jego własnych scenariuszach, obejmującego również "Perłę w koronie" i "Paciorki jednego różańca".
"+Sól ziemi czarnej+ to najważniejszy i najgłośniejszy tytuł filmowy dotyczący Powstań Śląskich. Wprawdzie nie jest to wierna rekonstrukcja wydarzeń, ale ballada osnuta wokół Powstań Śląskich, mocno zakorzeniona w historii rodziny reżysera. Projekcja będzie plenerowa, odbędzie się w wyjątkowych warunkach. Mamy nadzieję, że film stanie się przyczynkiem do dyskusji o powstaniach śląskich i historii naszego regionu" - powiedział dyrektor Instytucji Filmowej Silesia Film Patryk Tomiczek. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ itm/