Ponad 250 rekonstruktorów z kilku krajów Europy zainscenizuje w sobotę w Twierdzy Wisłoujście bitwę nawiązującą do potyczek, do których doszło tu w 1577 r. W Twierdzy odbędzie się też koncert muzyki dawnej, czynne również będą m.in. warsztaty rzemieślnicze.
Jak poinformował Andrzej Gierszewski, rzecznik prasowy Muzeum Gdańska, które sprawuje pieczę nad Twierdzą Wisłoujście, inscenizacja odbędzie się w sobotę między godz. 16 a 17, a wezmą w niej udział rekonstruktorzy z Polski, Niemiec, Czech, USA oraz Hiszpanii.
Gierszewski wyjaśnił, że pasjonaci historii odtwarzać będą bitwę nawiązującą do potyczek, jakie miały miejsce w pobliżu Twierdzy Wisłoujście w 1577 roku, kiedy to miasto Gdańsk toczyło wojnę z polskim królem Stefanem Batorym. Gdańszczanie niechętni królowi, który zwlekał z zatwierdzeniem przywilejów dla miasta, kilkukrotnie – skutecznie, odpierali ataki królewskich wojsk oblegających twierdzę.
Rzecznik poinformował, że – przebrani w stroje z epoki rekonstruktorzy, wykonają inscenizację bitwy z użycie dział i muszkietów. Zaplanowany został także desant morski.
Gierszewski poinformował, że widowisko zostanie zorganizowane w ramach projektu Archaeobalt dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej - programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020.
Rzecznik poinformował też, że przed pokazem bitwy będzie można zwiedzać samą Twierdzę Wisłoujście. Na jej terenie już od rana obecni będą rekonstruktorzy, czynne będą także stanowiska, na których odtworzone zostaną warsztaty kaletnika, pisarza, kapelusznika, felczera, kramy oraz kwatera dowódców wojsk. W programie imprezy znalazł się także koncert XVI-wiecznych utworów, które wykonają muzycy z zespołu Tubicinatores Gedanenses.
Na teren Twierdzy Wisłoujście można się będzie dostać w sobotę autobusami, tramwajem wodnym oraz żaglowcem Baltic Star, który będzie odpłatnie przewoził turystów pomiędzy Nowym Portem a przystanią przy Twierdzy Wisłoujście.
Twierdza Wisłoujście to zespół budowli obronnych na prawym (wschodnim) brzegu Martwej Wisły. Powstał on w miejscu, gdzie w średniowieczu działały nadmorskie strażnice kontrolujące ujście Wisły do Bałtyku. W skład zespołu wchodzą dwa forty: czterobastionowy murowany fort zwany carre (zbudowany w latach 1586-1602) oraz otaczający go pięciobastionowy ziemny fort zwany obecnie Szańcem Wschodnim, zbudowany w latach 1624-1626.
Centralny punkt fortu carre stanowi zbudowana na planie okręgu wieża. Powstała ona w 1482 r., jeszcze przed budową samego fortu. Pełniła ona funkcję latarni oraz punktu obserwacyjnego. Gdy w XVI i XVII wieku rozbudowywano fortyfikacje, stopniowo podwyższano też samą wieżę.
Znakomita większość obiektów składających się na Twierdzę Wisłoujście, przetrwała do dzisiejszych czasów w swojej oryginalnej formie. W ostatnich latach Muzeum Historyczne Miasta Gdańska przeprowadziło na terenie twierdzy szereg prac remontowych i konserwatorskich. Trwają starania o kolejne środki, bo zaniedbana przez długie lata budowla wymaga wielu pilnych prac. (PAP)
autor: Anna Kisicka
aks/ itm/