Zarząd Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (AICT) i Klubu Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy RP przyznał doroczną Nagrodę im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya 2019 dyrektor Teatru Żydowskiego Gołdzie Tencer.
Jak poinformowała Polska Sekcja AICT na swojej stronie na Facebooku, Gołda Tencer otrzymała nagrodę za "tworzenie nowych przestrzeni polskiego teatru, którego integralną częścią jest prowadzony przez Nią i unowocześniany Teatr Żydowski".
Nagroda im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya przyznawana jest od 1957 r. przez Klub Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy i Polską Sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych (AICT). Ustanowiono ją w pierwszym roku istnienia tego stowarzyszenia, które początkowo nosiło nazwę Klub Paryski, bo właśnie w Paryżu krytycy teatralni z Zachodu i Wschodu Europy powołali do życia to stowarzyszenie, "by budować mosty porozumienia po podniesieniu żelaznej kurtyny z czasów zimnej wojny".
Otrzymują ją artyści teatru – aktorzy, reżyserzy, scenografowie, dramatopisarze i krytycy za "najbardziej interesujące dokonania w danym roku lub za całokształt twórczości stanowiącej liczący się wkład w rozwój polskiego teatru". Nosi imię najsłynniejszego polskiego krytyka teatralnego, zamordowanego przez Niemców w czasie II wojny światowej.
Jej inicjatorem był Roman Szydłowski, krytyk teatralny, przewodniczący Klubu Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a od 1960 r. jeden z wiceprzewodniczących AICT, a następnie przez czternaście lat (1963-1977) przewodniczący AICT, którego w 1977 r. na Kongresie w Atenach wybrano dożywotnim prezesem honorowym.
Pierwszym laureatem Nagrody im. Żeleńskiego-Boya został w 1957 r. Kazimierz Dejmek za "odwilżową inscenizację +Święta Winkelrida+ w Teatrze Nowym w Łodzi".
Wśród dotychczasowych laureatów tego wyróżnienia znajdują się inscenizatorzy, m.in.: Krystyna Skuszanka i Jerzy Krasowski, Erwin Axer, Adam Hanuszkiewicz, Henryk Tomaszewski, Lidia Zamkow, Jerzy Jarocki, Andrzej Wajda, Konrad Swinarski, Tadeusz Kantor, Jerzy Grzegorzewski, Zygmunt Huebner, Kazimierz Kutz, Anna Augustynowicz i Janusz Wiśniewski. Otrzymywali ją aktorzy, m.in.: Maja Komorowska, Ewa Dałkowska, Elżbieta Kępińska, Joanna Żółkowska, Krystyna Janda, Zbigniew Zapasiewicz, Wojciech Siemion, Jerzy Trela, Jan Englert, Piotr Fronczewski i Andrzej Seweryn
Jej laureatami są też scenograf Jan Kosiński, dramaturg Sławomir Mrożek i krytyk teatralny Edward Csato.
"Do tego grona laureatów, reprezentujących najlepsze karty polskiego teatru dołącza GOŁDA TENCER, wybitna aktorka i pieśniarka, scenarzystka i reżyserka, inicjatorka festiwalu Warszawa Singera i wielu innych działań służących ciągłości pamięci i otwartych ku przyszłości, niestrudzona dyrektorka Teatru Żydowskiego, która w trudnym czasie, kiedy teatr pozbawiony został stałej siedziby, nie tylko zachowała ciągłość pracy teatru, ale nadała mu nowe impulsy i energię" - napisano w uzasadnieniu przyznania nagrody na stronie AICT.
"Jej wielką zasługą jest umiejętne wiązanie tradycji i nowoczesności, powagi i humoru, misji i rozrywki, nieustanne poszukiwanie nowych przestrzeni, w których teatr staje się językiem porozumienia i dialogu" - podkreślono.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ itm