59 listów Rafała Wojaczka przekazało we wtorek miasto do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Autor jest postacią tragiczną, żył tylko 26 lat; opisywał świat, który pozostawał według niego w permanentnym konflikcie z człowiekiem – mówił dyrektor Ossolineum dr Adolf Juzwenko.
We wtorek prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich dr Adolf Juzwenko podpisali akt notarialny, na mocy którego miasto przekazało Ossolineum 59 listów Rafała Wojaczka, zakupionych od przyjaciółki oraz córki poety za ok. 41 tys. zł. „Mamy już w swoich zbiorach wcześniej przekazane obiekty jego twórczości, w ten sposób uzupełniamy to, co posiadamy” - mówił dr Juzwenko.
W Ossolineum przechowywane są już nabyte u Andrzeja Wojaczka, brata Rafała, autografy i maszynopisy jego utworów, a także zapiski osobiste oraz niewielki zbiór korespondencji. Wśród rękopisów literackich znajduje się debiutancki zbiór wierszy Wojaczka „Sezon”. Prozę reprezentują „Sanatorium” i niewielki zbiór opowiadań, wydanych po śmierci autora.
Rafał Wojaczek jest postacią tragiczną; żył tylko 26 lat, urodził się w 1945 roku, a w 1971 popełnił samobójstwo. Ma bardzo smutną biografię.
„Autor ten jest postacią tragiczną; żył tylko 26 lat, urodził się w 1945 roku, a w 1971 popełnił samobójstwo. Ma bardzo smutną biografię” – powiedział dyrektor Ossolineum tłumacząc, że Wojaczek opisywał świat, który według niego pozostawał w permanentnym konflikcie z człowiekiem. „Znajduje to odbicie w jego poezji. Bardzo się cieszymy, że jego spuścizna znajduje się w zbiorach Zakładu Narodowego, bogatych w autografy wielkich twórców” – mówił.
Dr Juzwenko przypomniał, że w ubiegłym roku dzięki dofinansowaniu miasta Zakład Narodowy im. Ossolińskich zakupił też fragment rodzinnego archiwum Henryka Sienkiewicza.
Juzwenko przypomniał, że w ubiegłym roku dzięki dofinansowaniu miasta, Zakład Narodowy im. Ossolińskich zakupił też fragment rodzinnego archiwum Henryka Sienkiewicza.
W kolekcji znajdują się m.in. listy do matki poety – Elżbiety oraz do jego powierniczki już od lat szkolnych – Stefanii Cisek. Pełny wykaz korespondencji zostanie opracowany i znajdzie się w katalogu całej spuścizny autora. Jak podkreślił dyrektor Ossolineum, zbiór zostanie jak najszybciej udostępniony zwiedzającym.
Rafał Wojaczek urodził się w 1945 r. w Mikołowie. Po pierwszym semestrze na wydziale filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1964 r. przyjechał do Wrocławia. W maju 1965 r., cierpiąc z powodu silnych stanów lękowych, leczył się we Wrocławskiej Klinice Psychiatrycznej. Popełnił samobójstwo w nocy z 10 na 11 maja 1971 r.
W 1969 r. ukazał się pierwszy tom jego poezji – „Sezon”, rok później – „Inna bajka”, a po śmierci poety, kolejne tomy, które Wojaczek przygotował jeszcze za życia: „Nie skończona krucjata” i „Którego nie było”. W roku 1999 Instytut Mikołowski wydał piąty tom poety „Reszta krwi” – z utworami wcześniej nigdzie niepublikowanymi. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ pat/