Życie codzienne przedwojennej Warszawy ukazane na terenie Pragi będzie kanwą tegorocznej gry miejskiej „Twoja klisza z Powstania”. Sfotografowanie punktów zlokalizowanych na terenie dzielnicy i wykonanie przygotowanych zadań będzie celem jej uczestników.
"+Twoja klisza z Powstania+ jest największym projektem edukacyjnym Muzeum Powstania Warszawskiego, który odbywa się w przestrzeni miejskiej. Jego specyfika jest wyjątkowa, ponieważ to nie tylko gra miejska, ale fotograficzna gra miejska. Nasi uczestnicy poza tym, że muszą w przestrzeni miejskiej znaleźć punkty, wykonać różne zadania, muszą przede wszystkim wykonać dokumentację fotograficzną, wcielając się w rolę fotoreporterów. Efektem tych działań jest konkurs fotograficzny, w którym wybieramy najlepsze, najciekawsze zdjęcia wykonane przez uczestników" - opowiadała PAP Dorota Witt.
Jak zaznaczyła, tegoroczna trzynasta już edycja jest wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy gra będzie się działa przed Powstaniem Warszawskim, w okresie okupacji. "W tym roku odbędzie się na Pradze, gdzie będziemy próbować pokazać naszym uczestnikom życie codzienne przedwojennej Warszawy" - powiedziała Witt, która jest kierownikiem działu projektów międzynarodowych Instytutu Stefana Starzyńskiego, oddziału Muzeum Powstania Warszawskiego.
Producent gry Paweł Brząkała podkreślił, że jej ideą jest także pokazywanie przy okazji miejsc na co dzień niedostępnych. "A także takich, które były związane historycznie z wydarzeniami przez nas rekonstruowanymi. Więc co roku wybieramy inną dzielnicę i inne punkty. W tym roku nowością jest także, że grę dzielimy na dwa etapy. Jak zwykle organizujemy na terenie miasta punkty. Ale drugim takim etapem, który będzie po raz pierwszy jest to, że przed finałem ostatni +duży+ punkt będzie się składał z kilku mniejszych. Tu możemy zdradzić, że na ten dzień na kilka godzin ożywimy przedwojenny Bazar Różyckiego" - powiedział.
Trasa gry będzie liczyła ok. pięciu kilometrów. "Ponieważ odchodzimy od wydarzeń z samego Powstania, przybliżając okres okupacji, będzie to tematyka trochę lżejsza, dlatego nastawiamy się na większy udział dzieci. Będzie to gra bardziej familijna. Wybraliśmy wątek okupacji, bo chcemy pokazać podwójne życie dzielnicy. Nie będzie to tylko oficjalne życie okupacyjne, chcemy pokazać, że ono toczyło się dwutorowo i że decyzja o wybuchu Powstania, która nastąpiła kilka miesięcy później miała swoje uzasadnienie w tym co się działo wcześniej. Chcemy pokazać, że ludność się przygotowywała do tego znacznie dłużej. Scenariusze dla każdego punktu są przygotowywane w oparciu o oryginalne wspomnienia. Najpierw robimy research w naszym Archiwum Historii Mówionej i wtedy dopiero przygotowujemy scenariusz" - mówił Brząkała.
Do konkursu można w tym roku przysyłać zdjęcia w pięciu kategoriach: obiekt w ruchu, detal, zdjęcie portretowe, zdjęcie reportażowe oraz w nowej kategorii fotografii dziecięcej.
Chętni do udziału w grze muszą się zarejestrować na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego. Mogą wziąć w niej udział wszyscy zainteresowani. "Do konkursu można w tym roku przysyłać zdjęcia w pięciu kategoriach - obiekt w ruchu, detal, zdjęcie portretowe, zdjęcie reportażowe oraz w nowej kategorii fotografii dziecięcej. Na październik planujemy finał konkursu fotograficznego. Myślę, że walorem gry jest również możliwość spędzenia czasu wspólnie, rodzinnie, aktywnie. A także zobaczenia miejsc, które się na co dzień mija, ale nie zauważa, bo nie można wejść do środka. I przede wszystkim w sposób przystępny można dowiedzieć się trochę o życiu i historii ówczesnej Warszawy" - dodała Witt.
Gra jest częścią obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/ wj/