Cztery przedstawienia operowe, w tym odkryta niedawno opera „Die Schweizerhuette”, a także koncert pieśni Stanisława Moniuszki do wierszy polskich i zagranicznych poetów znalazły się w programie 57. Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego, który 21 sierpnia rozpocznie się w Kudowie-Zdroju.
„W tym roku obchodzimy 200-lecie urodzin Stanisława Moniuszki, okrzykniętego narodowym kompozytorem Polski, ojcem opery polskiej, natomiast jego dzieła są tak naprawdę nieznane. Większość dorobku Moniuszki nigdy nie została wydana i w związku z tym nie została wykonana. Około 80 procent jego twórczości leży w bibliotekach i innych miejscach” - powiedział dyrektor artystyczny festiwalu Stanisław Rybarczyk podczas piątkowej konferencji, na której zaprezentowano program 57. edycji wydarzenia.
Podczas tegorocznego festiwalu pokazane zostaną cztery spektakle operowe. Festiwal zainauguruje opera z początkowego okresu twórczości Stanisława Moniuszki „Die Schweizerhuette” w reżyserii Roberto Skolmowskiego pod kierownictwem muzycznym Stanisława Rybarczyka. „To opera, która została odkryta przez dr Grzegorza Zieziulę około osiem lat temu. +Die Schweizerhuette+ do libretta niemieckiego kompozytora Carla Blume’a powstała w czasach, kiedy Moniuszko studiował w Berlinie i tam natknął się na genialne orkiestry, świetnych śpiewaków i chóry” – wyjaśnił Rybarczyk.
Tego samego wieczoru zespół Warszawskiej Opery Kameralnej zaprezentuje także jednoaktową komediooperę „Nocleg w Apeninach" do libretta Aleksandra Fredry.
Stanisław Rybarczyk: W 2019 r. obchodzimy 200-lecie urodzin Stanisława Moniuszki, okrzykniętego narodowym kompozytorem Polski, ojcem opery polskiej, natomiast jego dzieła są tak naprawdę nieznane. Większość dorobku artysty nigdy nie została wydana i w związku z tym nie została wykonana. Ok. 80 proc. jego twórczości leży w bibliotekach i innych miejscach.
W czasie tegorocznego festiwalu premierę będzie miała operetka „Ideał czyli nowe precjoza” Moniuszki do libretta Oskara Korwina-Milewskiego w reżyserii Roberto Skolmowskiego. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem obejmie Stanisław Rybarczyk.
Odbędzie się także koncert pieśni Moniuszki napisanych do wierszy zagranicznych poetów, m.in. Hugo, Delavigne’a, Erbena, Desbordesa-Valmore’a oraz do wierszy polskich poetów w tłumaczeniach na języki niemiecki, francuski i rosyjski. Autorem koncepcji artystycznej wydarzenia jest pianista i dyrygent Emilian Madey. Festiwalowa publiczność wysłucha także utworów Moniuszki w jazzowej interpretacji Jacka Zameckiego.
W programie festiwalu znalazła się również opera „Straszny dwór” do libretta Jana Chęcińskiego w reżyserii Roberta Dymowskiego z udziałem Warszawskiego Chóru „Impressione”, Zespołu Tańca Ludowego „Warszawa” oraz Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej.
Festiwal Moniuszkowski to jeden z najstarszych w regionie festiwali muzyki poważnej; po raz pierwszy odbył się w 1962 r. - w dziewięćdziesiątą rocznicę śmierci polskiego kompozytora. Podczas dotychczasowych edycji imprezy odbyło się ok. 60 pełnospektaklowych inscenizacji oper Moniuszki.
Zaplanowano także spotkania z muzykologami i badaczami twórczości Moniuszki m.in. Sviatleną Niemahaj z Białorusi i dr. Grzegorzem Zieziulą z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
Festiwal w Kudowie-Zdroju potrwa do 24 sierpnia. Koncerty odbywać się będą m.in. w Teatrze Zdrojowym czy Teatrze pod Blachą.
Festiwal Moniuszkowski to jeden z najstarszych w regionie festiwali muzyki poważnej; po raz pierwszy odbył się w 1962 r. - w dziewięćdziesiątą rocznicę śmierci polskiego kompozytora. Podczas dotychczasowych edycji imprezy odbyło się ok. 60 pełnospektaklowych inscenizacji oper Moniuszki m.in. "Strasznego dworu", "Hrabiny", "Flisa", "Verbum Nobile", a także dzieł m.in. Giuseppe Verdiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Georgesa Bizeta. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ agz/