Szarżę 18 Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami (Pomorskie) z 1 września 1939 r. w niedzielę przypomni kawaleryjskie widowisko historyczno-militarne. Według Polskiego Klubu Kawaleryjskiego, jest ono najstarsze i największe w Polsce.
Uroczystości upamiętniające szarżę pod Krojantami sprzed 80 lat rozpoczną się w niedzielę przed południem przy pomniku 18 Pułku Ułanów Pomorskich, usytuowanym przy trasie Chojnice – Czersk, okolicznościowymi wystąpieniami, apelem poległych i złożeniem kwiatów. Następnie odprawiona zostanie msza św.
Zaplanowane dwie inscenizacje historyczno-militarne odbędą się na polu szarży. Jak poinformował Polski Klub Kawaleryjski, pierwsza to odtworzenie boju z 1 września 1939 r. Widowisko organizowane jest przez PKK po raz 17. i rozpocznie się pokazem musztry szwadronu kawalerii polskiej w sile 120 koni, a zakończy regulaminową szarżą. Według Polskiego Klubu Kawaleryjskiego, jest ono najstarsze i największe w Polsce.
Drugą inscenizacją, przygotowaną pod Krojantami po raz czwarty, będzie szarża w wykonaniu jednostki kawalerii zmotoryzowanej, z wykorzystaniem sprzętu będącego na wyposażeniu Wojska Polskiego, w tym rosomaków 17 Brygady Zmechanizowanej, bojowych wozów piechoty BWP-1 z 20 Brygady Zmechanizowanej oraz czołgów T-91 z 15 Brygady Zmechanizowanej i śmigłowców z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.
Przed widowiskiem zaprezentują się kluby jeździeckie i odbędzie się pokaz bryczek i powozów. Zaplanowano również XXIII Bieg Ułański im. Kazimierza Argasińskiego. W przerwie między inscenizacjami koncert dadzą orkiestry wojskowe, a uroczystość zakończy defilada wszystkich uczestników widowiska i okolicznościowy koncert. Wydarzeniu towarzyszyć będzie Biwak Historyczny „Wojsko Polskie 1914-2019”.
Głównymi organizatorami uroczystości są władze gminy Chojnice, Fundacja „Szarża pod Krojantami”, SP im. 18 Pułku Ułanów Pomorskich w Nowej Cerkwi oraz Polski Klub Kawaleryjski. Jak podał ten ostatni minione widowiska gromadziły ponad 20 tys. widzów. Tegoroczne patronatem objął prezydent Andrzej Duda. (PAP)
Autor: Inga Domurat
ing/ pat/