Kampania 1939

27.08.2019

Widowisko upamiętniające bój 18 Pułku Ułanów Pomorskich – w niedzielę

Szarżę 18 Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami (Pomorskie) z 1 września 1939 r. w niedzielę przypomni kawaleryjskie widowisko historyczno-militarne. Według Polskiego Klubu Kawaleryjskiego, jest ono najstarsze i największe w Polsce.

Uroczystości upamiętniające szarżę pod Krojantami sprzed 80 lat rozpoczną się w niedzielę przed południem przy pomniku 18 Pułku Ułanów Pomorskich, usytuowanym przy trasie Chojnice – Czersk, okolicznościowymi wystąpieniami, apelem poległych i złożeniem kwiatów. Następnie odprawiona zostanie msza św.

Zaplanowane dwie inscenizacje historyczno-militarne odbędą się na polu szarży. Jak poinformował Polski Klub Kawaleryjski, pierwsza to odtworzenie boju z 1 września 1939 r. Widowisko organizowane jest przez PKK po raz 17. i rozpocznie się pokazem musztry szwadronu kawalerii polskiej w sile 120 koni, a zakończy regulaminową szarżą. Według Polskiego Klubu Kawaleryjskiego, jest ono najstarsze i największe w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE

Drugą inscenizacją, przygotowaną pod Krojantami po raz czwarty, będzie szarża w wykonaniu jednostki kawalerii zmotoryzowanej, z wykorzystaniem sprzętu będącego na wyposażeniu Wojska Polskiego, w tym rosomaków 17 Brygady Zmechanizowanej, bojowych wozów piechoty BWP-1 z 20 Brygady Zmechanizowanej oraz czołgów T-91 z 15 Brygady Zmechanizowanej i śmigłowców z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Przed widowiskiem zaprezentują się kluby jeździeckie i odbędzie się pokaz bryczek i powozów. Zaplanowano również XXIII Bieg Ułański im. Kazimierza Argasińskiego. W przerwie między inscenizacjami koncert dadzą orkiestry wojskowe, a uroczystość zakończy defilada wszystkich uczestników widowiska i okolicznościowy koncert. Wydarzeniu towarzyszyć będzie Biwak Historyczny „Wojsko Polskie 1914-2019”.

Głównymi organizatorami uroczystości są władze gminy Chojnice, Fundacja „Szarża pod Krojantami”, SP im. 18 Pułku Ułanów Pomorskich w Nowej Cerkwi oraz Polski Klub Kawaleryjski. Jak podał ten ostatni minione widowiska gromadziły ponad 20 tys. widzów. Tegoroczne patronatem objął prezydent Andrzej Duda. (PAP)

Autor: Inga Domurat

ing/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL