W głównym programie tegorocznej Polskiej Platformy Tańca znalazło się 12 spektakli, w których wystąpi 80 tancerzy. W programie są także m.in. panele i warsztaty. Pojawi się ponad 70 zagranicznych gości. Impreza odbędzie się w dniach 5-8 września w Gdańsku.
"Na początku września Gdańsk będzie miejscem, na które będą zwrócone oczy całego tanecznego świata" - powiedziała w środę podczas konferencji poświęconej Polskiej Platformie Tańca Aleksandra Dziurosz, zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca, głównego organizatora wydarzenia.
Podczas konferencji zaprezentowano program Polskiej Platformy Tańca, która potrwa od 5 do 8 września oraz Małej Platformy Tańca - organizowanej po raz pierwszy, która odbędzie się w dniach 30-31 sierpnia.
"Konkurs jest przeznaczony dla polskich choreografów i choreografek, zespołów instytucjonalnych i nieinstytucjonalnych. Jesteśmy przekonani, że głosami ekspertów, którzy zostali powołani do komisji selekcyjnej, wybraliśmy spektakle z ostatnich dwóch lat o największej wartości artystycznej, merytorycznej, jakościowej, ale też o największej różnorodności" - powiedziała Aleksandra Dziurosz.
W komisji selekcyjnej znaleźli się choreografowie, badacze tańca, tancerze, pedagodzy.
Podkreśliła, że ważnym aspektem tego wydarzenia "będzie fakt, że w jednym miejscu spotka się całe środowisko taneczne i że polskich artystów zobaczy ponad 70 gości z zagranicy.
Barbara Schabowska, zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza, który jest partnerem wydarzenia, powiedziała, że łącznie w 12 pokazywanych spektaklach wystąpi ponad 80 tancerzy.
"Przyjedzie 50 dyrektorów, kuratorów festiwali i instytucji związanych z tańcem z Europy, do tego goście z Izraela, Azji. Idea jest taka, żeby goście obejrzeli najlepsze polskie spektakle, a potem zechcieli je zaprosić do siebie" - dodała.
Schabowska zdradziła również, że podczas festiwalu IAM podpisze z Instytutem Muzyki i Tańca list intencyjny, który "będzie dotyczył opracowania wspólnej strategii promocji polskiego tańca za granicą, chcemy, żeby powstała świadoma, przemyślana strategia".
Wśród zaproszonych gości wymieniła m.in. Christiana Watty'ego, szefa targów Tanzmesse w Dusseldorfie oraz dyrektora festiwalu Roma Europa Fabrizio Grifaziego. Do Gdańska przyjadą również przedstawiciele festiwali z Czech, Ukrainy, Węgier, Łotwy, Singapuru, Pekinu.
Podczas konferencji koordynatorka Polskiej Platformy Tańca Karolina Wycisk z Instytutu Muzyki i Tańca powiedziała, że na tegoroczną edycję wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń, ponad stu spektakli. Proces był dwuetapowy. Po obejrzeniu materiałów wideo z zarejestrowanymi zgłoszonymi spektaklami wybrano 30.
"Wtedy członkowie komisji wyruszyli w Polskę i wszystkie 30 spektakli obejrzeli na żywo. Spośród nich wybrali 12 reprezentujących najróżniejsze gatunki taneczne, najróżniejsze formy. Od formy solowej, po spektakle performatywne, eksperymentalne, większe grupowe, a nawet spektakl z orkiestrą na scenie. Bardzo nam zależało, żeby w programie znalazły się różnorodne spektakle, po to, żeby pokazać cały polski taniec" - powiedziała.
Wśród wybranych spektakli znalazły się m.in. "Populuxe" tancerza i choreografa Wojciecha Grudzińskiego; "KIO in Motion" improwizujących tancerzy i muzyków związanych z Krakow Improvisers Orchestra w koncepcji Małgorzaty Haduch i Pauliny Owczarek; laureat nagrody teatralnej The best OFF "Matryca (Prześwit)"; "Flow" Katarzyny Gdaniec powstały w kooperacji z L’Octogone – Théâtre de Pully ze Szwajcarii; "Mute" laureata Polskiej Platformy Tańca 2014 Janusza Orlika; "Into me, see" Dariusza Nowaka i Dora Mamalii zrealizowany na zamówienie KibbutZürich Jewish Art Festival 2018.
Podczas konferencji Katarzyna Pastuszak z fundacji Polka dot, która jest współorganizatorem festiwalu, opowiedziała o wydarzeniach towarzyszących, warsztatach i panelach w programie Polskiej Platformy Tańca 2019. "Gdańsk to miasto wolności i jako pierwsze polskie miasto wprowadziło model integracji imigrantów, utworzono Radę ds. Równego Traktowania. Dlatego ważne są dla nas panele dyskusyjne, podczas których możemy porozmawiać o tym, jaką funkcję może pełnić taniec w społeczeństwie obywatelskim, jak może być wykorzystywany w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Jak wspierać lokalne inicjatywy, docierać do różnych grup społecznych. Jak taniec funkcjonuje w Polsce" - powiedziała.
Wśród wydarzeń towarzyszących znalazły się m.in. warsztaty tańca tradycyjnego; panel dyskusyjny "Modele i strategie funkcjonowania tańca w Polsce" oraz spektakl "Serce fabryki".
Punktem wyjścia "Serca fabryki" autorstwa tancerza i choreografa Rafała Dziemidoka, Aleksandry Zerek odpowiedzialnej za dramaturgię, Ewy Graniec za światło i Adama Świtały (muzyka) są "doświadczenia i obserwacje zebrane w Stoczni Gdańsk oraz w dawnej fabryce tytoniu Koszycach, a w projekcie biorą udział tancerze z Polski i Słowacji". Twórcy zastanawiają się w nim nad rolą jednostki w społeczności i wobec globalnych procesów ekonomicznych.
Program Małej Platformy Tańca przedstawiła Katarzyna Ustowska z fundacji Polka dot. W dniach 30 i 31 sierpnia w Gdańsku będzie można zobaczyć trzy spektakle, odbędzie się również panel dyskusyjny "Taniec dla dzieci pod lupą" oraz piknik rodzinny z koncertem i warsztatami.
Spektakl "Pan Kejk" pokaże Pracownia Tańca Pryzmat. Kolektyw Holobiont zaprezentuje spektakl "_on_line__", a Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu przedstawienie dla dzieci od 6 miesięcy "Blisko".
Szczegółowy program Polskiej Platformy Tańca w Gdańsku jest dostępny na stronie http://www.polskaplatformatanca.pl.
Instytut Muzyki i Tańca jest głównym organizatorem wydarzenia od 2014 roku. Poprzednie edycje festiwalu odbyły się w Poznaniu, Bytomiu i Lublinie. (PAP)
Wojciech Przylipiak
wbp/ itm/