Sejm przyjął uchwałę przypominającą o pomocy udzielonej Polakom przez Węgrów podczas II wojny. Zaznaczono w niej, że Sejm pragnie „wyrazić wdzięczność za pomoc udzieloną przez Węgrów w tragicznym dla naszego narodu okresie agresji i okupacji niemiecko-sowieckiej”.
Za uchwałą "w sprawie upamiętnienia pomocy udzielonej Polakom przez Węgrów w czasie II wojny światowej" głosowało 383 posłów, przeciw było 4, od głosu nikt się nie wstrzymał.
"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej pragnie wyrazić swoją wdzięczność za pomoc udzieloną przez Węgrów w tragicznym dla naszego narodu okresie agresji i okupacji niemiecko-sowieckiej" - napisano w uchwale.
Przypomniano w niej, że w 1939 r. mimo propozycji Adolfa Hitlera, Królestwo Węgier nie wzięło udziału w ataku na Polskę. Przywołano słowa premiera Pala Telekiego, który powiedział: "Prędzej wysadzę nasze linie kolejowe, niż wezmę udział w inwazji na Polskę. Ze strony Węgier jest sprawą honoru narodowego nie brać udziału w jakiejkolwiek akcji zbrojnej przeciw Polsce".
"Naród polski nigdy nie zapomni, że na Węgrzech pod rządami regenta Miklosa Horthyego bezpieczne schronienie znalazło ponad 100 tysięcy polskich cywilnych i wojskowych uchodźców, w tym wiele dzieci. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa podziękowania za to, że w czasach terroru nazistowskich Niemiec w Europie, na Węgrzech mogły swobodnie działać polskie placówki dyplomatyczne, Instytut Polski, polskie szkoły i organizacje, oraz za pomoc w zabezpieczeniu ewakuowanych dóbr kultury" - zaakcentowano w uchwale.
Sejm podkreślił w niej, iż pamięta, że postępowanie "naszych bratanków" polegające m.in. na życzliwym odnoszeniu się do działalności wojskowych i cywilnych placówek w Budapeszcie, w których "służył naszej Ojczyźnie również patron współpracy polsko-węgierskiej Wacław Felczak, pozwoliło zachować łączność między władzami Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie a krajem".
"Nie można pominąć zachowania węgierskich żołnierzy, którzy podczas rzezi wołyńskiej ratowali Polaków oraz odmówili udziału w tłumieniu Powstania Warszawskiego, a wręcz udzielali wsparcia powstańcom. Postawa Królestwa Węgier wobec Polaków w 1939 roku, jak też postawa Polaków wobec Węgrów w 1956 roku, stanowią silną i trwałą podstawę dalszego rozwoju przyjaznej współpracy między dwoma wielkimi narodami Europy Środkowej, jakie tworzą Polacy i Węgrzy" - głosi uchwała. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/ agz/