W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej zapoczątkowanej napaścią Niemiec na Polskę – w Muzeum Historii Kijowa ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki otworzył wystawę „Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej”.
Ekspozycja przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku opowiada o „polskiej walce z reżimami totalitarnymi, o miłości do wolności i heroizmie”, a także „o odwadze żołnierzy i zwykłych ludzi, braterstwie broni i o walce o wolność innych krajów”. Jak podkreślił ambasador Bartosz Cichocki, walkę o niepodległość II RP we wrześniu 1939 r. toczyły wszystkie narodowości zamieszkujące jej terytorium. „Wrzesień 1939 r. to czas bohaterstwa, tragicznego bohaterstwa Wojska Polskiego, w szeregach którego do obrony wspólnej ojczyzny stanęli ramię w ramię Polacy, Ukraińcy, Żydzi i Białorusini, i wszyscy obywateli II RP” – przypomniał ambasador. Dyplomata przypomniał też, że wystawa jest prezentowana w 62 państwach, ale jej prezentacja na Ukrainie ma szczególny charakter, ponieważ „doświadczenie dwóch totalitarnych, krwawych reżimów jest naszym wspólnym dziedzictwem”.
Na tematycznych planszach ukazano sylwetki takich postaci jak np. rtm. Witold Pilecki, ale też przybliżono tragedię narodu żydowskiego czy sowietyzację.
Wernisaż wystawy w Kijowie zorganizował tamtejszy Instytut Polski. Ekspozycję można oglądać do 17 września. Później będzie prezentowana m.in. we Lwowie, Odessie, Mikołajowie i Chersoniu.
Prezentacjom wystawy towarzyszyć będą wydarzenia organizowane przez placówki dyplomatyczne, tj. dyskusje panelowe, konferencje czy pokazy filmów oraz globalna kampania edukacyjna w internecie.
Od początku września przez ponad dwa tygodnie na kontach serwisów społecznościowych MSZ i placówek zagranicznych zamieszczonych zostanie 40 wpisów z grafiką opatrzonych hashtagiem #80WW2. Wystawa i związana z nią kampania w mediach internetowych przedstawia opowieść o polskim doświadczeniu II wojny światowej, z ukazaniem tragizmu wojny i starań Polaków o odzyskanie niepodległej ojczyzny. Narracja oparta jest na motywie polskiej niezłomności i oporu wobec dwóch państw totalitarnych.
Michał Szukała (PAP)