Spektakle, wystawy i koncerty zaplanowano na otwarcie Ostrowieckiego Browaru Kultury, skupiającego centrum kultury, bibliotekę i Biuro Wystaw Artystycznych. Obiekt powstał w wyremontowanych dzięki funduszom UE ponad stuletnich budynkach dawnego browaru w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Przebudowa budynków dawnego browaru na potrzeby Miejskiego Centrum Kultury (MCK), Miejskiej Biblioteki Publicznej (MBP) i Biura Wystaw Artystycznych (BWA), kosztowała 23 mln zł. Przedsięwzięcie, zrealizowane przez samorząd Ostrowca Świętokrzyskiego, było dofinansowane - w kwocie 17 mln zł - z funduszy Unii Europejskiej.
W weekend odbędą się wydarzenie kulturalne inaugurujące działalność Ostrowieckiego Browaru Kultury, przygotowane przez MCK.
W piątek po południu będzie można obejrzeć m. in. spektakl Kijowskiego Teatru Muzyki i Dramatu "Ukraina – Polska Tranzyt" i wystawę fotografii Pawła Pierścińskiego. Z koncertem wystąpi włoski piosenkarz Dide Caria.
Na sobotę zaplanowano prezentacje lokalnych artystów oraz koncerty - chóru "Bez Batuty" z Michałowic i zespołu Czerwone Gitary. Odbędzie się też spektakl muzyczno-multimedialny.
W niedzielę będzie można uczestniczyć w warsztatach tanga argentyńskiego. Z recitalem wystąpi aktorka Katarzyna Chlebny. Będą także koncerty zespołu Tom Holder oraz Krzysztofa Zalewskiego.
Na kolejne weekendy września imprezy zaplanowały BWA i MBP.
Część budynku dawnego browaru była we wcześniejszych latach wykorzystywane przez BWA i MCK. Instytucje zajmowały tu ok. 1,5 tys. m kw. powierzchni. Po modernizacji gmachu to 5,5 tys. m kw., wykorzystywanych także przez MBP, która dotąd funkcjonowała w innej lokalizacji.
W nowej siedzibie jest miejsce na księgozbiór liczący kilkadziesiąt tysięcy książek, czytelnię, wypożyczalnię, kącik dla dzieci oraz sale z multimediami - z możliwością słuchania audiobooków.
Nowe sale zyskało także MCK - to m. in. dwie sale wielofunkcyjne (gdzie można organizować m. in. spotkania autorskie i koncerty), pracownie zajęciowe, pomieszczenia administracyjne. Przestrzeń ekspozycyjną zyskała też Galeria Fotografii, dotąd funkcjonująca w innej części Ostrowca.
Dodatkową salę wystawową i magazyny zbiorów będzie miało do dyspozycji BWA. W gmachu znalazło się także miejsce na kawiarnię.
Budynki dawnego browaru, których część była w bardzo złym stanie technicznym, zostały gruntowanie odnowione. Nową estetykę zyskało też otoczenie obiektów – powstały miejsca parkingowe, chodniki, oświetlenie uliczne; wykonano nasadzenia zieleni.
Browar w Ostrowcu Świętokrzyskim wybudowano w 1908 r. Jego głównym akcjonariuszem był przedsiębiorca Stanisław Saski, syn właściciela browaru w Radomiu - Juliusza Saskiego. Początkowo firma działała pod szyldem "Browar Saskich". Pod koniec lat 20. XX w. obiekt przeszedł modernizację - wprowadzono w nim urządzenia parowe, uruchomiono słodownię, funkcjonował tu też młyn. Firma działała także w czasie II wojny światowej, a państwo przejęło ją na własność w 1946 r.
Browar przestał funkcjonować w latach 70. XX w. Centrum kultury urządzono w części obiektu w 1986 r., a BWA – w 1995 r. Spadkobiercy Saskich odzyskali majątek w 1998 r., a od 2009 r., po wykupieniu nieruchomości, jej właścicielem jest miejski samorząd. (PAP)
autor: Katarzyna Bańcer
ban/ pat/