Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek ojca Huberta Czumy odbędą się w niedzielę i poniedziałek – poinformował w piątek radomski magistrat. Duchowny spocznie na cmentarzu komunalnym w Radomiu – w mieście, z którym był związany od 1979 r. i był jego honorowym obywatelem.
W niedzielę o godz. 13.30 w kościele św. Trójcy w Radomiu zostanie wystawiona trumna z ciałem Huberta Czumy. "Hołd zmarłemu będzie można oddawać w niedzielę do godz. 22.00 i w poniedziałek od godz. 6.00. Obok trumny zostanie wystawiona księga kondolencyjna" – poinformował Urząd Miejski w Radomiu. W niedzielę i poniedziałek flagi w mieście zostaną opuszczone do połowy masztu.
W poniedziałek o godz. 10.45 nastąpi pożegnanie zmarłego, a następnie kondukt żałobny przejdzie ulicą Żeromskiego i aleją biskupa Jana Chrapka do katedry. Tutaj o godz. 12.00 zostanie odprawiona uroczysta msza św. żałobna pod przewodnictwem ordynariusza radomskiego biskupa Henryka Tomasika.
Ojciec Hubert Czuma zostanie pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Ofiar Firleja, w grobowcu zakonnym oo. jezuitów.
Uroczystości pogrzebowe mają mieć charakter państwowy. Spodziewani są m.in. przedstawiciele prezydenta RP, premiera, miast, których ojciec Hubert Czuma był honorowym obywatelem: Radomia, Lublina i Szczecina, a także delegacje Solidarności z wielu regionów kraju.
Podczas poniedziałkowych uroczystości zamknięta dla ruchu będzie ulica Mickiewicza, od Traugutta do Żeromskiego, i ul. Sienkiewicza, od Mickiewicza do 25 Czerwca. "Oficjalne delegacje są proszone o umieszczenie za szybą samochodu białej kartki formatu A4, co ułatwi kierowanie ruchem" – zaznaczył w komunikacie radomski magistrat.
Hubert Czuma urodził się 2 listopada 1930 r. w Lublinie. Ukończył I LO w Lublinie i w 1948 r. wstąpił do zakonu jezuitów. Studiował filozofię na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego i teologię na Wydziale Teologicznym Bobolanum w Warszawie. Mimo gróźb ze strony UB święcenia kapłańskie otrzymał 30 października 1955 r. w Lublinie.
Od 1957 r. pracował jako katecheta i duszpasterz akademicki w parafii pw. NSJ w Łodzi, a od 1961 r. był spowiednikiem w Warszawie. W latach 1961-1963 pracował jako katecheta i duszpasterz akademicki w parafii pw. Świętego Krzyża w Gdańsku, a tem został diecezjalnym duszpasterzem akademickim diecezji lubelskiej i rektorem kościoła akademickiego KUL (1963-1971).
W czasach PRL Hubert Czuma wspólnie z braćmi Andrzejem i Benedyktem działał w antykomunistycznej organizacji Ruch. Po dekonspiracji w 1970 r. został aresztowany i przewieziony do więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Zwolniono go w styczniu 1971 r. z braku dowodów i wskutek zabiegów prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego.
Kolejne miejsca pracy duszpasterskiej to Kalisz (1971-1972) i Bydgoszcz (1972-1973), a w latach 1973-1979 r. był duszpasterzem akademickim w Szczecinie. W 1978 r. ojciec Czuma został wysłany do Rzymu na roczne studium duchowości.
Posługę duszpasterską w Radomiu rozpoczął w sierpniu 1979 r. Zaangażował się w duszpasterstwo akademickie. W latach 1980-1989 współpracował z radomską Solidarnością. Organizował msze św. za ojczyznę, a od 13 grudnia 1981 r. był współorganizatorem uroczystości religijno-patriotycznych z udziałem znanych aktorów w kościele pw. Świętej Trójcy w Radomiu.
Opiekował się prześladowanymi, wspierał finansowo działalność wydawniczą i kolportaż podziemnych publikacji. Jako delegat biskupa Edwarda Materskiego brał udział w procesie uczestników wydarzeń radomskiego Czerwca 76.
Należał do inicjatorów i twórców Komitetu Obywatelskiego Ziemi Radomskiej. Był diecezjalnym duszpasterzem ludzi pracy. Posługiwał także jako kapelan w radomskim więzieniu. Był cenionym spowiednikiem i kierownikiem duchowym alumnów Wyższego Seminarium Duchownego i wielu innych osób. Prowadził wiele audycji w diecezjalnym Radiu AVE i publikował liczne artykuły w "Tygodniku AVE". Pełnił funkcję sekretarza Telefonu Zaufania Linia Braterskich Serc.
Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył o. Czumę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006). Otrzymał również honorowe obywatelstwa miast: Szczecina (2008), Radomia (31 sierpnia 2015 r.) i Lublina (12 kwietnia 2016 r.) oraz medale Pro Memoria (2007) i Bene Merenti Civitas Radomiensis (2010). Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II uhonorował go w 2018 r. Medalem Jubileuszowym z okazji 100. rocznicy istnienia uczelni.
O. Hubert Czuma zmarł w wieku 89 lat w czwartek. Biskup radomski Henryk Tomasik napisał w specjalnym komunikacie wydanym po jego śmierci, że ojciec "był dla radomian wielkim autorytetem moralnym". (PAP)
Autor: Ilona Pecka
ilp/ joz/