Związek Polaków na Białorusi upamiętnił w sobotę 80. rocznicę obrony Grodna. Jak co roku Polacy z Grodzieńszczyzny oraz polscy dyplomaci odwiedzili polskie miejsca pamięci.
„Pamięć o obronie Grodna to dla Polaków z Grodzieńszczyzny, ale też z całej Białorusi, ważny element tożsamości” – powiedział PAP Andrzej Poczobut, przedstawiciel Zarządu Głównego ZPB, nieuznawanego przez władze w Mińsku.
„Z tą datą wiąże się początek gehenny, nie tylko wojskowych, ale także ludności cywilnej” – dodał Poczobut.
Grodno, znajdujące się na terytorium II RP, zostało zaatakowane 20 września 1939 r. i broniło się do 22 września, kiedy to obrońcy zaczęli wycofywać się na północ w kierunku Litwy. Oprócz wojska w jego obronie aktywnie uczestniczyła miejscowa ludność, w tym młodzież szkolna.
W obchodach, które rozpoczęły się już w piątek od projekcji filmu poświęconego obronie Grodna, uczestniczą dyplomaci z Konsulatu Generalnego w tym mieście.
Jak powiedział Poczobut, w trakcie objazdu, który rozpoczął się w sobotę po południu, uczestnicy odwiedzą cmentarze i miejsca pamięci w Grodnie i okolicach. „Na naszej trasie jest grób nieznanego żołnierza w Małyszczyźnie; Kulbaki – gdzie Sowieci rozstrzelali wziętych do niewoli polskich żołnierzy, i Grandzicze, gdzie również spoczywają obrońcy Grodna” – mówił działacz ZPB.
W Grodnie uczestnicy upamiętnienia zapalą znicze na cmentarzach franciszkańskim, pobernardyńskim i przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu wojskowym.
Uroczystości zakończą się mszą św. w pobernardyńskim kościele Znalezienia Krzyża św. w Grodnie.
Z Mińska Justyna Prus (PAP)
just/ ndz/ kar/