Kampania 1939

21.09.2019 aktualizacja 22.09.2019

Polacy na Białorusi odwiedzili miejsca pamięci w 80. rocznicę sowieckiej agresji i obrony Grodna

Związek Polaków na Białorusi upamiętnił w sobotę 80. rocznicę obrony Grodna. Jak co roku Polacy z Grodzieńszczyzny oraz polscy dyplomaci odwiedzili polskie miejsca pamięci.

„Pamięć o obronie Grodna to dla Polaków z Grodzieńszczyzny, ale też z całej Białorusi, ważny element tożsamości” – powiedział PAP Andrzej Poczobut, przedstawiciel Zarządu Głównego ZPB, nieuznawanego przez władze w Mińsku.

„Z tą datą wiąże się początek gehenny, nie tylko wojskowych, ale także ludności cywilnej” – dodał Poczobut.

CZYTAJ TAKŻE

Grodno, znajdujące się na terytorium II RP, zostało zaatakowane 20 września 1939 r. i broniło się do 22 września, kiedy to obrońcy zaczęli wycofywać się na północ w kierunku Litwy. Oprócz wojska w jego obronie aktywnie uczestniczyła miejscowa ludność, w tym młodzież szkolna.

W obchodach, które rozpoczęły się już w piątek od projekcji filmu poświęconego obronie Grodna, uczestniczą dyplomaci z Konsulatu Generalnego w tym mieście.

Jak powiedział Poczobut, w trakcie objazdu, który rozpoczął się w sobotę po południu, uczestnicy odwiedzą cmentarze i miejsca pamięci w Grodnie i okolicach. „Na naszej trasie jest grób nieznanego żołnierza w Małyszczyźnie; Kulbaki – gdzie Sowieci rozstrzelali wziętych do niewoli polskich żołnierzy, i Grandzicze, gdzie również spoczywają obrońcy Grodna” – mówił działacz ZPB.

W Grodnie uczestnicy upamiętnienia zapalą znicze na cmentarzach franciszkańskim, pobernardyńskim i przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu wojskowym.

Uroczystości zakończą się mszą św. w pobernardyńskim kościele Znalezienia Krzyża św. w Grodnie.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ ndz/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL