Perspektywy stojące przed Europą Środkową w XXI były w czwartek tematem konferencji naukowej inaugurującej debaty Instytutu Europy Środkowej, nowo utworzonego przez Narodowy Uniwersytet Służby Publicznej w Budapeszcie. Polskim gościem był prof. Andrzej Nowak.
W debacie zatytułowanej „Wyzwania stojące przed Europą Środkową w XX w. i perspektywy na XXI w.” wzięli udział oprócz Nowaka także specjalizujący się w Europie Środkowej historyk kultury i były działacz węgierskiej opozycji demokratycznej Csaba Gyoergy Kiss oraz historyk młodego pokolenia badający m.in. stosunki polsko-węgierskie Miklos Mitrovits.
„Naszym celem jest to, by Europa Środkowa znalazła się w centrum myśli naukowej, co od dawna jest w zamierzeniu państw regionu. Chcielibyśmy pogłębić więzy naukowe z Polakami, z Czechami, ze Słowakami, ale rozumiemy pojęcie Europy Środkowej szerzej, zaliczamy do niej także kraje bałtyckie, Słowenię, Chorwację i Niemcy” – powiedział PAP dyrektor powstałego w lutym Instytutu Europy Środkowej Pal Hatos.
Jak zaznaczył, Instytut chce przedstawiać obraz porównawczy i wspólnie omawiać takie kwestie, jak odczucia poszczególnych narodów 30 lat po upadku muru berlińskiego czy ich pogląd na temat integracji euroatlantyckiej.
„Jesteśmy sąsiadami, jesteśmy sobie bliscy – pod względem historii i sympatii najbliżej nam do Polaków - ale niestety wciąż słabo się znamy. Najlepszym sposobem zmiany tego stanu rzeczy jest to, byśmy my, ludzie aktywni w sferze akademickiej, organizowali konferencje i wydawali książki”.
Dodał, że rola Grupy Wyszehradzkiej "rośnie i Europa Środkowa ma swoje miejsce w wielkiej polityce". "Na ten fakt środowisko naukowe musi reagować i trzeba wykorzystać koniunkturę polityczną do wzmocnienia kontaktów politycznych i kulturalnych” – oznajmił.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ kar/