Pokaz adaptacji scenicznych, czytania opowiadań w językach oryginalnych, dyskusje oraz pokazy filmowe znalazły się w programie 15. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, który rozpoczyna się w piątek we Wrocławiu.
Jak podkreślają organizatorzy festiwalu z Towarzystwa Aktywnej Komunikacji, impreza to przede wszystkim święto krótkiej prozy. Program festiwalu ma wskazać ciekawe zjawiska z pogranicza literatury, teatru, filmu czy sztuk plastycznych. W tym roku jednym z tematów przewodnich festiwalowych imprez jest autocenzura w sztuce.
Program tegorocznej imprezy został podzielony na kilka nurtów. Jeden z nich to analiza literackich możliwości współczesnego teatru. W ramach tego nurtu uczestnicy festiwali będą mieli okazję zobaczyć m.in. inscenizacje dwóch współczesnych i dwóch romantycznych tekstów. To utwory Adama Mickiewicza, Tarasa Szewczenki, Kristen Roupenian i Thomasa Bernharda przygotowane dramaturgicznie przez Agnieszkę Wolny-Hamkało.
Głównym wydarzeniem festiwalu są czytania opowiadań przez autorów z Polski i zagranicy. Swoją twórczość zaprezentują pisarze z Polski, Izraela, Korei, Turcji, Norwegii, Hiszpanii i Czech. Odbędą się też dyskusję o autocenzurze, fake newsach i o nagrodach literackich dla debiutantów.
W programie festiwalu znalazły się też spotkania z autorami oraz warsztaty artystyczne. Podczas imprez zostaną wręczone nagrody za tłumaczenia i opowiadanie roku.
Scenerią festiwalowych wydarzeń będą przestrzenie Wrocławskiego Domu Literatury, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Muzeum Pana Tadeusza oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.
Festiwal zakończy się 6 października.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ agz/